A kormány tavaly szeptemberben döntött arról, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) égisze alatt, Rétvári Bence államtitkár felügyeletével létrehozza a keresztények segítéséért felelős helyettes államtitkárságot. Vezetőjévé az Olaszországból hazatérő diplomatát, Török Tamást nevezték ki. Bemutatkozó sajtóbeszélgetésén azt mondta, hogy az új helyettes államtitkárság a többinél kisebb, mindössze egy főosztály tartozik alá, és tíz alkalmazottal kezdi meg munkáját.
FOTÓ: MTI/MARJAI JÁNOS
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége szombati kongresszusának programjában az szerepel, hogy Török Tamás helyettes államtitkárként tart előadást Korunk keresztényüldözése – Hiteles válaszok és a közös fellépés lehetőségei címmel. Egyházi körökből azonban azt az információt kaptuk, hogy Török távozik posztjáról – méghozzá nem önszántából.
Egyházi forrásunk szerint menesztése összefüggésbe hozható azzal, hogy az iraki Erbílben nem készült el az az iskola, ahol több sajtónyilatkozat szerint szeptemberben már kezdődnie kellett volna a tanításnak.
Első körben az üldözött keresztények megsegítéséért felelős Török Tamás titkárságát kerestük, ahonnan – mielőtt elmondhattuk volna, milyen ügyben telefonálunk – az Emmi sajtóosztályára irányították lapunkat. A tárca sajtóosztálynak szerda délben elküldött kérdéseinkre, bár szóbeli ígéretet kaptunk rá, eddig nem jött válasz. A minisztérium lapzártánkig nem cáfolta és nem is pontosította a Török Tamás menesztéséről szóló értesülésünket. Egyelőre arról sem kaptunk tájékoztatást, hogyan állnak a munkálatok Erbílben, várhatóan mikor kezdődhet meg a tanítás.
Az iskola építését a magyar kormány 120 millió, a katolikus püspöki kar 80 millió forinttal támogatta. Orbán Viktor miniszterelnök egyik tavaly őszi nyilatkozatában egyebek mellett ezzel igyekezett bizonyítani, hogy „nekünk, magyaroknak sincs kő a szívünk helyén”. Közölte, hogy a magyar közreműködéssel épülő iskola közel hétszáz menekült gyermek oktatását fogja szolgálni.
A kormányfőnek amúgy is szívügye a „keresztényüldözés minden formája ellen” fellépő helyettes államtitkárság. Létrehozásáról azt követően született döntés, hogy Orbán tavaly nyár végi vatikáni látogatása során – Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere társaságában – közel-keleti keresztény vezetőkkel találkozott.
A keresztényüldözés elleni helyettes államtitkárság megalakítását nem előzte meg széles körű egyeztetés az egyházakkal. A Fidesszel egyébiránt jó kapcsolatokat ápoló Kiss-Rigó László szeged-csanádi katolikus püspök is csak a sajtóból értesült a hírről.
A helyettes államtitkárság feladata a humanitárius segítségnyújtás, az üldözött keresztény közösségekkel való kapcsolattartás, helyzetük bemutatása. A kormány tavaly 3 millió eurós, körülbelül 930 millió forintos keretet különít el a világban élő, támadásokat elszenvedő keresztény közösségeket segítésére.