allergia;parlagfű;

A kép illusztráció. FOTÓ: Shutterstock

- Nagy "biznisz" a parlagfű

Csaknem 40 milliárd forintot költenek az allergiások évente a tüneteik enyhítésére Magyarországon. Legalább kétmillió ember küzd parlagfű-allergiával, de egyelőre eredménytelen a harc a gyomnövénnyel szemben - írja a Világgazdaság.

Ha minden olyan földtulajdonost megbüntetnének, akinek parlagfűvel szennyezett a földterülete, akár 10 milliárd forintra is rúghatna a bírságok összege. Becslések szerint mintegy ötmillió hektár területen van parlagfű, ebből 700 ezer hektár erősen fertőzöttnek számít.

Szeptemberben Magyarországon minden ötödik ember szenved a parlagfűtől. A parlagfű-allergia ma már népbetegség, ezért az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) is a parlagfű hatékonyabb visszaszorítását sürgeti a jelentésében. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója arra hívta fel a kormányzat figyelmét, hogy a több tízmilliárd forintos költségek mellett a parlagfű okozta megbetegedések tetemesen terhelik az állami egészségügyi ellátórendszert, a betegek kiesnek a munkaerőpiacról, ez pedig csökkenti a gazdaság teljesítőképességét, ami összességében sokkal többe kerül az államnak, mint ha megfelelően működtetne egy hatékony rendszert a probléma megoldására.

A gyógyszergyártók bevétele jelentősen megugrik az allergiaszezonban. Egy vényköteles allergia elleni gyógyszer szezonja áprilistól szeptemberig tart, ezekben a hónapokban csaknem 70 százalékkal nő a termék iránt a kereslet.

Kudarcnak és zsákutcának nevezte a menekültek belső elosztását célzó európai uniós kvótaprogramot a Financial Timesnak adott nyilatkozatában Szijjártó Péter.