KSH;ipari termelés;

A Mercedes kecskeméti gyárában. FOTÓ: Tóth Gergő

- Ez van, ha leállnak az autógyárak

 Az ipari termelés júliusban 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a nyers és a naptárhatással kiigazított adatok szerint egyaránt. Az előző hónaphoz viszonyítva 4,2 százalékkal csökkent az ipar teljesítménye, amiben az autógyárak a szokásos augusztusiról júliusra előrehozott nyári leállása vezető szerepet játszott - erősítette meg szerdán kiadott második becslésében az egy héttel ezelőtt publikált előzetes adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az év első hét hónapjában a termelés 4,8 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az összes értékesítés 65 százalékát adó külpiaci eladások volumene 5,2, a 35 százalékot képviselő hazai értékesítésé 3,6 százalékkal emelkedett.

A feldolgozóipari termelés 28 százalékát adó járműgyártásban a kibocsátás 7,9 százalékkal elmaradt a tavaly júliusitól. A közúti járműalkatrészek gyártásának volumene 1,3 százalékkal emelkedett, a közúti gépjármű gyártásé 15,9 százalékkal visszaesett.

A járműipar mellett a vegyipar termelése 7,7, a gyógyszeriparé 5,9 százalékkal maradt el a tavaly júliusitól.

A feldolgozóipari termelésből 11 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,9, ezen belül a legjelentősebb súlyú elektronikus fogyasztási cikk gyártása kiemelkedően, 15,3 százalékkal emelkedett.

A feldolgozóipari termelés 12 százalékát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 4,6 százalékkal nőtt, ezen belül a legjelentősebb, 23 százalékos részarányú húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 5,8 százalékkal csökkent, a második legnagyobb alágazat, az italgyártás 10,5 százalékkal nőtt.

Az egy évvel korábbi volument a legnagyobb mértékben, 13,7 százalékkal a feldolgozóipari termelésből 7,0 százalékkal részesülő gép, gépi berendezés gyártása haladta meg, amihez elsősorban az alacsony bázis hatása járult hozzá.

Belföldön 6,1 százalékkal csökkentek a járműipari cégek eladásai, de 12,1 százalékkal emelkedtek a számítástechnikai és elektronikai cikkeket gyártóké és 7,2 százalékkal a villamosgép gyártóké. Az élelmiszeripari cégek is 4,7 százalékkal több árut értékesítettek a belföldi piacon.

A járműipar exportja második hónapja csökkent éves összehasonlításban, a júniusi 3,6 százalék után júliusban 8,3 százalékkal, de az ipari export volumene így is 1,1 százalékkal nőtt. A számítástechnikai és elektronikai termékek kivitele csak 1,6 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit az előző havi 7,2 százalékos emelkedés után, a gyógyszerexport 2,7 százalékkal, az élelmiszerkivitel 2,5 százalékkal nőtt.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,5 százalékkal mérséklődött a múlt év azonos hónapjához képest. Az új exportrendelések 2,3, az új belföldi rendelések 3,8 százalékkal estek vissza. Az összes rendelésállomány negyedik hónapja csökken éves összevetésben, a tavaly júliusitól 2,9 százalékkal maradt el. A járműipari rendelések 3,4, a számítástechnikaiak 6,9, a gépipari rendelések 22,7 százalékkal alacsonyabbak a tavaly júliusinál. Az exportrendelések 4,3 százalékkal maradnak el az egy évvel korábbiaktól, míg a belföldi rendelések 20,1 százalékkal magasabbak annak ellenére, hogy a járműipari gyártók rendelései 17,3 százalékkal alacsonyabbak az egy évvel korábbinál.

 Emelte bruttó 2 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., a benzin ára nem változott.