Angela Merkel német kancellár hibázott, amikor 2015 szeptemberében beengedte Németországba a menekülteket, mert döntésébe nem vonta be az európai partnereket - mondta Martin Schulz szociáldemokrata (SPD) kancellárjelölt vasárnap este Berlinben a kormányfőjelöltek televíziós vitáján. Hangsúlyozta, hogy Merkel "kész tények elé állította" az uniós partnereket, és ez vezetett oda, hogy Orbán Viktor Magyarországa és Jaroslaw Kaczynski Lengyelországa "kivonja magát a felelősség alól" és "cserben hagyja Németországot", holott "sok pénzt fizetünk ezeknek az országoknak".
Angela Merkel aláhúzta: Martin Schulz is tudja, hogy "Orbán Viktor elvette a menetjegyeket a Budapesten lévő menekültektől és egyszer csak nem engedte, hogy elinduljanak a vonatok", és "tudtuk, hogy Magyarország nem hajlandó szolidárisan részt venni" a menekültek ellátásában. Így szeptember 4-én este gyorsan kellett cselekedni a Magyarországon gyalog elindult menekültek ügyében, mert "semmi reményem nem volt abban, hogy Orbán Viktor megváltoztatja hozzáállását" - mondta Angela Merkel.
Az alaptörvénynek megfelelő iszlám Németországhoz tartozik
A német alkotmánnyal összeegyeztethető elveket képviselő iszlám vallás Németországhoz tartozik - jelentette ki Angela Merkel. Hangsúlyozta, hogy négymillió muzulmán ember él Németországban, akik mind "hozzájárulnak az ország sikeréhez", így vallásuk a német társadalom része, de csak akkor, ha az alaptörvénynek megfelelő módon gyakorolják, és vezetőik elhatárolódnak az iszlám nevében elkövetett terrortól. Az alkotmányellenes módon működő mecsetek bezárását tovább kell folytatni, és fejleszteni kell a hitszónokok állami oktatását. Az államnak tudnia kell, hogy mit prédikálnak a mecsetekben.
Martin Schulz kijelentette: 3-5 százaléknyi fanatikus és radikális miatt nem szabad elítélni egy vallást, azonban meg kell akadályozni, hogy máshonnan, például Szaúd-Arábiából mecsetek finanszírozása révén "gyűlöletet exportáljanak" Németországba, és "semmi keresnivalójuk" Németországban mindazoknak, akik a vallásszabadsággal visszaélve megsértenek más alkotmányos elveket, köztük a nők és férfiak egyenjogúságát.
Meg kell szakítani a török uniós csatlakozási tárgyalásokat
Meg kell szakítani a Törökországgal folytatott európai uniós csatlakozási tárgyalásokat - sürgette Martin Schulz. Kiemelte, hogy Recep Tayyip Erdogan államfő vezetésével "ellenpuccs" zajlik Törökországban. Az Erdogan-féle Törökország nem lehet az EU tagja, mert "minden határt átlépett", ezért meg kell szakítani az EU Törökországhoz fűződő gazdasági és pénzügyi kapcsolatait is, beleértve az előcsatlakozási támogatásokat és a vámuniót.
Angela Merkel hangsúlyozta, hogy sem ő, sem pártja soha nem akarta, hogy Törökország uniós tag legyen. Azonban a Törökországban raboskodó német állampolgárok miatt nem szabad "becsapni az ajtót" - tette hozzá. Mint mondta, ugyan napirendre lehet venni a csatlakozási tárgyalások megszakítását, de először az előcsatlakozási pénzügyi támogatást kell felfüggeszteni és gazdasági nyomást kell gyakorolni Ankarára.