üzemanyag;olaj;áremelés;

ÖZÖNVÍZ Megemelkednek az üzemanyagárak. FOTÓ: AFP

- Megugorhatnak az üzemanyagárak

Nagyarányú üzemanyag-áremelkedésre számít ezen a héten Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázpiaci elemzője.

 A nemzetközi olajpiac az Amerikát sújtó Harvey-hurrikán nyomán szokatlan jeleket mutat. Ennek fő oka, hogy a természeti katasztrófa sújtotta texasi finomítók leálltak. Így a nyersolaj piacán furamód más irányt vett a WTI nevű amerikai, és az Európában irányadó Brent típusú olaj: míg az előbbi ára esésnek indult, addig utóbbi kissé emelkedett, a hozzánk közeli finomítók igényei ugyanis megugrottak.

A helyzet a késztermékek piacát is megbolondította: míg azok hagyományosan együtt mozognak a nyersolaj árával, addig az elmúlt héten az üzemanyagok az Egyesült Államokban mintegy 30 százalékkal drágultak. Ennek hulláma Európába érve sem lapult 15 százalék alá. Mivel a magyar piac túlnyomó részét ellátó Mol is alapvetően a termékek nemzetközi mozgásához igazítja az adott hét hazai kúttarifáit, így e tekintetben jelentős drágulás várható. További emelési nyomást fejt ki, hogy a forint kicsit gyengült a dollárhoz képest.

Az 52 dolláros hordónkénti szintet felfelé tartósan áttörni nem képes nyersolaj-árfolyam ugyanakkor továbbra sem éri el a szakértő által májusban augusztusra lapunknak jósolt 55-60 dollárt. A szakértő magyarázata szerint az általa akkor véltnél később hatnak az olajpiacra az általa fontosnak tartott körülmények, ám azok továbbra is fennállnak, így a jövő évre már mindenképp ezt az ársávot várja. Az 50 dollár körüli kurzus mellett az amerikai palaolajtermelők nem tudnak nyereséget termelni, illetve a teljes olajszektor leáll a befektetésekkel. Ez pedig hosszú távon óhatatlanul felfelé húzza az árakat.

Az olajtőzsdék alapvetően csökkenő ívére hívja fel a figyelmet Vetter Péter, a Magyar Részvénykereskedelmi Nyrt. üzletkötője. Áremelést jobbára csak a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) képest elérni további önkéntes termelésszűkítésekkel – nyilatkozta a Tőzsdefórumnak. Ám a palaolaj-felhozatal egyre olcsóbb, így eme amerikai termelők egyre alacsonyabb árszinteken térnek vissza a piacra. Így a palaolajosok folyamatosan piacot hódítanak el az így egyre kevésbé jelentős OPEC-től. Nagy a harc, mivel a világgazdasági igények is lanyhák. Az ár ugyan hullámzik, de a csúcsok és a mélypontok is egyre alacsonyabbak. Áremelő veszélyforrásként a legtöbben Észak-Korea fenyegetéseit említik, de az elemzők szerint rövid távon kevés eséllyel torkollik tényleges katonai összecsapásokba.

Új hazai területeken kutat a Mol
A friss koncessziós területek közül a Mol az utolsó negyedévben Bucsa területén indít kutatófúrást – jelentette be az olajcég igazgatója. Szakál Tamás az idén 80 éves hazai termelés kapcsán közölte: jövő év elején Bázakerettye és Mezőtúr területén is megkezdődnek a munkálatok, amit Jászárokszállás, Okány-Nyugat és Zala-Nyugat követ. A Mol jelenleg a nálunk elfogyasztott gáz ötödét, az olajnak pedig a tizedét hozza felszínre Magyarországon. Előrejelzésük szerint még évtizedekig megmaradhat a hazai kitermelés. A Mol jelenleg az országon belül 7500 négyzetkilométeres területen kutat.

Kapkodhatják a fejüket a zártkerttulajdonosok, mert a választási hajrában a kormánynak hirtelen ők is nagyon fontosak lettek. Még ebben a hónapban ugyanis Zártkerti Programot kell kidolgoznia az agrártárcának.