Fidesz;Pécs;Páva Zsolt;csődveszély;

Orbánt nem várták tárt karokkal. FORRÁS: PÉCSI SZABADEGYETEM FACEBOOK-OLDALA

- Fideszest kerített körbe a Fidesz

A pécsiek többsége nem érti, miért, és miért épp most helyezte pártja politikai gyámság alá Páva Zsoltot, a város fideszes polgármesterét. A Fidesz-KDNP városi képviselőcsoportja szerdán hozott létre egy új testületet, ami Pécs stratégiai kérdéseiben döntéseket készít elő és döntéseket hoz. A grémiumnak tagja a polgármester és a város két alpolgármestere, valamint Csizi Péter és Hoppál Péter, Pécs egyéni körzetben megválasztott kormánypárti országgyűlési képviselője.

Tudni kell, hogy a pécsi önkormányzat adóssága az elmúlt két-három évben folyamatosan nőtt, az ellenzéki pártok szerint már mínusz 15-24 milliárdra tehető. A kiegyenlíthetetlen tartozás nagyságát a városvezetés sosem közölte, ugyanakkor nem cáfolta az ellenzék állításait. A csődveszély indokolttá tette valamiféle szakértői csoport felállítását a kiútkeresésre, ám hogy ez a team jött létre, az indokolhatatlannak tűnik. Hisz az említett adósságot nem Páva Zsolt hozta össze, hanem nagyrészt épp az a csapat, amely most stratégiát ígér a város gondjainak megoldására. Páva nem önjáró típus, számos jele volt annak, hogy a héten létrehozott csapat tagjai és a párt országos vezetése megszabta döntéseit. De azért is védhetetlen az új testület összetétele, mert abban nincs olyan, akinek átfogó közgazdasági ismerete volna. Az meg különösen kínos a testület létében, hogy döntéseket hozna a város sorsáról, hiszen arra nincs jogi felhatalmazása.

A csődhelyzet, a bajok titkolása és a döntésekre létrehozott jogtalan testület okán a Jobbik, az MSZP és az Együtt pécsi szervezete a fideszes többségű közgyűlés feloszlatását, és Páva távozását sürgeti. A jelek alapján utóbbira nem kell sokáig várni, mert az új testület létrehozása azt sugallja: Páva, ha marad is, akarata nem lesz, s a következő önkormányzati választáson nem jelölik újra. Legalábbis így vélik ezt a város közügyei iránt érdeklődő pécsiek.

Páva Zsolt a rendszerváltáskor egy liberális gondolkodású kör, hívő tagjaként csöppent bele a politikába, s lett egyik alapítója a pécsi Fidesz-szervezetnek. 1990-től alpolgármestere volt Pécsnek, 1994-től pedig polgármestere. 1996-tól ellenzéki polgármesterként állt a város élén, s a döntéseket az MSZP-SZDSZ frakció hozta. Állítólag ekkor került először konfliktusba Orbán Viktorral, mert a Fidesz vezetője azt akarta, hogy vétózza meg a várost vezető frakció döntéseit. Pécsiként Páva fontosabbnak tartotta a város nyugalmát, mint a céltalan konfliktuskeresést, és csak néhány esetben vétózott. A következő két választáson – bár Páva népszerű volt – a Fidesz nem őt indította. Így a szocialista Toller László kétszer is rommá verte a Fidesz jelöltjét, ezért Pávát 2006-ban újra elindították. Pár száz szavazattal vesztett az MSZP-s Tasnádi Péter ellen. Amikor 2009-ben Tasnádi halála miatt időközi választást kellett kiírni, Páva a voksok kétharmadát megszerezve legyőzte az omladozó MSZP erősnek hitt reménységét, Szili Katalint. Utána még kétszer fölényesen nyert, így nyolc éve ő irányítja Pécset.

Az elmúlt nyolc év azonban nem sok sikert hozott a Fidesznek Pécsen. A város lélekszáma drasztikusan csökkent, a fiatalok menekülnek a városból. Ennek fő oka, hogy alig van piaci alapon működő, perspektivikus cég a városban. A Páva vezette önkormányzat háromszor is einstandolni próbált egy-egy céget befektető partnerétől. Ez amúgy nem Páva ötlete volt, ő – mint kiszivárgott – felsőbb parancsra cselekedett. A polgármester Páva sosem tűnt invenciózus, menedzserszemléletű vezetőnek. Hogy háttérbe szorításának mi az oka, azt a pécsiek is csak találgathatják. Talán az, hogy Orbán nem felejti a városvezető '96-os makacsságát, de az is lehet, hogy a Fidesz ráébredt, vele már nem lehet nyerni legközelebb, ezért ki kell vezetni a politikai porondról. Ennek módja arra hajaz, hogy őt próbálják bűnbakká tenni a város súlyvesztésében. A Fidesznek – információink szerint – nincs még biztos jelöltje a polgármesteri posztra. Csizi és Hoppál nem szívesen kockáztatja parlamenti helyét, arról nem is szólva, hogy a forrásszegény városban kemény konfliktusokat kell vállalni majd egy városvezetőnek a pénzek elosztásakor. Hallani arról, hogy egy, a szakmai karrierje miatt elismert, a párthoz kevésbé kötődő civilt próbálnak felépíteni a választásokig.

Ettől még marad a kérdés, hogy miért Orbán pécsi látogatása előtt kellett Pávából bűnbakot csinálni. Pénteken a bukott Páva ezerszer inkább téma volt Pécsen, mint az egyetem ünnepe kapcsán ideérkező miniszterelnök. Azt se értik sokan, hogy Páva miért vállalja ezt a megalázott szerepet. Egyik ismerőse szerint családja jövőjét óvja: felesége törvényszéki bíró, testvére a pécsi tankerület igazgatója.

"Viktor nem látunk itt szívesen"

A Pécsi Tudományegyetem elődjét 650 évvel ezelőtt alapították meg, az évfordulóról tegnap emlékeztek. Az ünnepségen Orbán Viktor beszélt az Európát veszélyeztető a migránshelyzetről, majd méltatta az első magyarországi egyetemet, amelyen 24 milliárdos fejlesztési program indult. Mindeközben a PTE tanárai közül többen is úgy vélik, hogy az intézmény a kormány döntéseinek hatására 2010 óta hanyatlik: hét éve még 28 ezren, most alig 20 ezren járnak ide, 2010-ben 58,5 milliárd forint volt az intézmény tervezhető bevétele, 2017-ben 48,3 milliárd. Pécsi egyetemisták a Zsolnay Negyed hídjára kifeszítettek egy molinót tegnap, amin az állt: "Szabad ország, szabad egyetem"; "Viktor nem látunk itt szívesen". Az akció után megjelentek a Zsolnay negyed biztonsági őrei, akik ahelyett, hogy a rendőrséget hívták volna, leszaggatták a molinókat. Az aktivisták álláspontja szerint ez nem volt szabályszerű eljárás, mivel ezzel megzavarták a gyülekezéshez és véleménynyilvánításhoz való jogukat, velük szemben csak a rendőrség léphetett volna fel, amit jeleztek is a biztonsági őröknek.

A Bayer Zsolt újságírót keményen bíráló Makláry Ákos görögkatolikus pap, a kormány holdudvarához sorolt Keresztény Értelmiségiek Szövetségének (KÉSZ) új elnöke gyűlöletmentes kampányt szeretne.