Egyre javulnak mind a munkanélküliség, mind a foglalkoztatási adatok Magyarországon, lassan a munkaerőhiány válik a gondok forrásává. A KSH által tegnap közzétett adatok szerint május és július vége között a munkanélküliségi ráta 4,2 százalékos volt, szemben az egy évvel korábbi 5 százalékkal, valamint az április-júniusban mért 4,3 százalékkal. A foglalkoztatottak száma 4,4 millió fölé nőtt, ez éves összevetésben 62 ezerrel több foglalkoztatottat jelent. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a legújabb adatokról elmondta, hogy a szezonális munkák felfutásának is köszönhető a munkaerő-piaci adatok javulása, mivel a szakképzetlen munkaerő ebben az időszakban hagyományosan könnyen talál állást.
A tavalyi 61,3 százalékos foglalkoztatási arány is 62 százalékra növekedett. A friss számokból az is kiderül, hogy a kormány fokozatosan visszavesz a közalkalmazottak támogatásából, ami abból is látszik, hogy most már 40 ezer fővel kevesebben vannak, mint egy évvel korábban. „Bár pontos adatokat nem lehet látni, de a közmunkaprogramból távozók egy része valószínűleg az elsődleges munkaerőpiacon kapott állást. Mindezek egy egészségesebb munkaerő-piaci szerkezet irányába mutatnak” - mondta Németh Dávid.
A tanévkezdetre tekintettel közzétettek egy friss felmérést a diákmunkáról. Kiderült, hogy amíg 2010-ben még 420 ezer diák vállalt munkát évente, addig ma már csak 170 ezer. A nappalis diákok 35 százaléka rendszeresen, további 30 százaléka alkalmilag végez munkát. A diákok legerősebb motivációja a pénzkereset mellett a választott szakmával kapcsolatos tapasztalat- és gyakorlatszerzés. A Job Force Iskolaszövetkezet közlése szerint a diákmunkára jelentkezők már csak mindössze 30 százaléka hajlandó nettó 700 forintos órabér alatt munkát vállalni.