Észak-Korea;rakétakísérlet;Gorka Sebestyén;

- Elszólta magát Gorka Sebestyén?

Gorka Sebestyén, a Fehér Ház augusztus végén lemondott  tanácsadója véletlenül elszólhatta magát egy interjúban a Fox News adásában, mikor arra utalt, hogy létezik egy titkos hekker-program, aminek a tagjai az észak-koreai rakétarendszer szabotálásával foglalkoznak - szúrta ki az Index.

Gorkát a lehetséges amerikai reakcióról kérdezték, miután Észak-Korea átlőtt Japán felett egy rakétát. Trump elnök ezután kijelentette, hogy az Egyesült Államok válaszolni fog erre az "egyértelmű üzenetre" és "bármilyen megoldás elképzelhető". Ezután fejtette ki a magyar származású Gorka, hogy rengeteg titkos lehetősége van az amerikai kormánynak arra, hogy válaszoljon a diktatúra fenyegetésére: Sok sikertelen rakétatesztet láttunk már, a legtöbb teszt sikertelen. Talán nem mindegyiket az észak-koreaiak ügyetlensége okozza - fogalmazott.

Az persze nem meglepő, hogy létezik ilyen program, de az ilyen kijelentéseket el szokás kerülni, mert könnyen diplomáciai problémákat okozhatnak, legrosszabb esetben akár hadüzenetnek is tekinthetik őket – mégiscsak egy ország hadügyi destabilizálásáról van szó - fejtette ki a portál.

Lapunk márciusban írta meg, hogy Gorka Sebestyén még a Trump-kabinet tagjaként megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon, ezért nem engedték hozzáférni a legtitkosabb információkhoz.

Donald Trump stratégiai főtanácsadójának, Steve Bannonnak a lemondása után rögtön megindult a találgatás, mi lesz a Fehér Ház magyar terrorizmus-ellenes tanácsadójának a sorsa. A Bloomberg legalábbis két névtelen forrásra hivatkozva azt állította: Gorka Sebestyén kirúgása is napirendre kerülhet. Ezután Gorka Sebestyén lemondott a Fehér Ház tanácsadói posztjáról. A tanácsadó lemondó levelét a The Federalist című jobboldali portál hozta nyilvánosságra, majd a hírt fehér házi tisztségviselők megerősítették több internetes oldalnak is - tudatta az MTI. A The New York Times szerint Gorkát lemondásra kényszerítették.

Gorka korábban sem ment át a nemzetbiztonsági ellenőrzésen
Gorka Sebestyén 1970-ben, Angliában született, magyar emigráns szülők gyermekeként. A Magyar Narancsban közölt portréja szerint apja 1948-tól a brit hírszerzésnek dolgozott, amíg 1950-ben tíz évre el nem ítélték. Gorka Sebestyén filozófiai és teológiai karon Londonban szerzett egyetemi diplomát. Saját állítása szerint egyetemistaként a brit hadsereg terrorelhárító részlegének tartalékos tagja volt, de hírszerzéssel nem foglalkozott. 1992-ben, 22 évesen, érkezett Magyarországra, a Honvédelmi Minisztérium alkalmazta, közben a katonai kérdésekkel foglalkozó brit lapnak, a Jane's Defense Weeklynek is írt cikkeket. A kilencvenes években a Corvinus Egyetemen tanult, majd a római NATO védelmi egyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is oktatott, tanulmányokat folytatott a Harvard Egyetemen. Az első Fidesz kormány idején több cikk Orbán Viktor tanácsadójaként említette. 2002-ben a Fidesz szakértőként delegálta volna a Medgyessy Péter titkosszolgálati múltjával foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottságba, ám akkor sem ment át a nemzetbiztonsági ellenőrzésen. Egyes cikkek később ezt Gorka brit titkosszolgálati kapcsolatával magyarázták. 2006-ban Gorka, aki addigra "biztonságpolitikai kutatóintézetet" alapított Budapesten, aktívan részt vett a Gyurcsány Ferenc kormánya elleni megmozdulásokban.



Egy e-cigaretta felrobbant a londoni Euston vasútállomáson, óriási pánikot okozva ezzel - írja a BBC.