Louisiana államra napra pontosan tizenkét évvel a Katrina hurrikán után csapott le a Harvey trópusi vihar. Igaz, az eső már szombat óta megállíthatatlanul zuhog ebben a Texasszal szomszédos déli államban is, és az állam délnyugati vidékein szombat óta tartó áradásokban szintén mentik az embereket.
A texasi hatóságok közölték, már legalább harminc olyan haláleset történt, amely kapcsolatba hozható az áradásokkal, és keddről szerdára virradóra csak Dél-Texasban több mint 18 ezer embert kellett kimenteni, 286 500-an pedig áram nélkül maradtak. Greg Abbott Texas kormányzója az egyik legnagyobb katasztrófának nevezte a vihart, amellyel Amerikának valaha szembe kellett néznie. Harris megyére négy nap alatt annyi víz ömlött, amennyi a Niagarán 15 nap alatt zúdul le.
New Orleansban hétfőtől - elővigyázatosságból - bezárták az iskolákat, a város hat egyetemét, legalább egy hétig tartó tanítási szünetet hirdettek és bezárták a főbb intézményeket is. Mitch Landrieu polgármester kedden délután felszólította a helybélieket, hogy maradjanak otthonaikban, ne menjenek ki az utcákra az óriási esőzés és az áradások miatt.
John Bel Edwards, Louisiana kormányzója közben menedékhelyeket nyitott, ahová várják a Texasban bajba kerülteket is. Art Acevedo, houstoni rendőrfőnök könnyes szemmel jelentette be, hogy egyik munkatársa, a 60 éves Steve Perez éppen menteni indult, amikor elsodorta az áradat és már csak a holttestét tudták kiemelni. Egy családot az idős szülőkkel és négy gyermekükkel együtt sodort el az áradat. Későn este a lakásában lévő másfél méteres vízben találtak rá a segélymunkások egy magányosan élő, 89 esztendős mozgássérült asszonyra, aki belefulladt az otthonát elárasztó vízbe. Houstonban és környékén egyébként egész nap megállás nélkül zuhogott az eső, a katasztrófa-elhárítás (FEMA) szakemberei szerint egy-másfél méteres víz áll az utcákon és az utakon. Összeroppanás fenyegeti a főbb hidakat is, amelyek nem bírják tovább a hatalmas víztömeg nyomását.
Nemcsak gát szakadt át Houstontól délre, hanem a város nyugati szélén két víztározó is túlcsordult, az egyik teljesen elárasztott egy háromezer otthonból álló negyedet. Sürgősen kell menteni az embereket egy másik negyedben is, ahol vegyi üzem van, és a terjengő kellemetlen szagból ítélve veszélyes anyagok kerülhettek a sebesen rohanó áradatba. Az olajfinomítók mindegyikét lezárták, az ExxonMobil kedden este bejelentette, hogy a vihar két olajfinomítójában is komoly károkat okozott. A Houstontól nem messze lévő két atomerőmű azonban, szóvivője közlése szerint, a vihar ellenére is teljes erővel működik.
Houstonban és környékén a mentők háztömbről háztömbre járnak, módszeresen próbálják átfésülni a negyedeket. Még mindig nem tudják pontosan, hogy hányan rekedhettek a víz fogságában. Sylvester Turner, Houston polgármestere helyi idő szerint éjféltől reggel ötig kijárási tilalmat rendelt el. A helybéliek figyelmét mindenütt felhívják arra, hogy ne próbálkozzanak kimenekülni otthonaikból a vízben álló utcákra, mert nagy a járványveszély, valamint a csatornalével is szennyezett áradatban kígyók és aligátorok is sodródhatnak.
Meteorológusok szerint az okozza a nagy problémát, hogy a hurrikán szinte egy helyben áll, miközben az óceán folyamatosan pótolja a nedvességét. A napok óta folyamatosan tartó súlyos esőzések, amelyek elöntötték Texast, Houston legtöbb részén már véget értek, és tovább mozdultak kelet felé, további áradással fenyegetve a Dél-Kelet-Louisianától Nyugat-Kentuckyig terjedő vidéket. Százezrek evakuálását rendelték el, a houstoni menedékszállások már megteltek.
A szövetségi katasztrófa-elhárítási hivatal (FEMA) kedden este bejelentette: szerdán a szingapúri védelmi minisztérium négy katonai helikoptere érkezik Texasba, hogy bekapcsolódjon a mentési munkálatokba. A felajánlást a szingapúri miniszterelnök tette kedden délután - telefonon - Donald Trump amerikai elnöknek.
Kedden az elnök és felesége, a Mexikói-öböl partján található Corpus Christi városába látogatott, amelyhez bár elég közel haladt el a vihar, viszonylag kevés kárt szenvedett. Melania Trump 15 centis magas sarkú cipőjében szállt fel a repülőgépre, ebben sokan szociális érzéketlenségének jelképét látták, de a kiszálláskor már teniszcipőt viselt.
Trump stábja közölte, az elnök humanitárius missziónak tekinti látogatását, de azt beismerték az elvárások magasak vele szemben, és most bizonyságot tehet együttérzéséről és kompetenciájáról. Ugyanakkor Trump nem a szállásokat és a károkat szenvedett otthonokat látogatta meg, hanem a mentést irányító egyenruhás tisztek társaságában mutatkozott, és akkor látszott a leglelkesebbnek, amikor a tapsvihart fogadta egy rögtönzött gyűlésen, a város tűzoltósága előtt.
Mindazonáltal a texasi kongresszus republikánus képviselői közül többen megdicsérték Greg Abbott kormányzót és Trumpot azért a nem mindennapi munkáért, amellyel az állami és szövetségi forrásokat a károkkal való küzdelemhez irányították. Corpus Christiből Trump Austinba repült tovább, amely liberálisnak számít, de a látogatást politikamentesnek szánták. Trump környezete hangsúlyozta, az elnök nagyon határozottan el akarja kerülni azt a hibát, amit 2005-ben Bush követett el, amikor viszonylag kevés szövetségi segítséget adott a Katrina-hurrikán pusztításának idején.