béke;rakétakilövés;Ézsak-Korea;

Az AFP által közreadott képet Észak-Korea hivatalos központi hírügynöksége jelenettte meg idén májusban, Kim Jong-Un a rakétafej

- Phenjani rakétakilövés - Trump: minden megoldás szóba jöhet

Észak-Korea újabb ballisztikus rakétakilövése nemzetközi kötelezettségeinek teljes megsértését jelenti - jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Phenjan ballisztikus rakétát bocsátott fel kedden reggel, amely átrepült Japán északkeleti része felett, és a Csendes-óceánba csapódott. Donald Trump amerikai elnök szerint az újabb észak-koreai rakétakísérlet után minden megoldás szóba jöhet. 

Federica Mogherini

Federica Mogherini

A főképviselő arra emlékeztetett, hogy amint azt az ENSZ Biztonsági Tanácsának több határozata is kimondja, az ilyen tevékenység komoly veszélyt jelent a nemzetközi béke és biztonság szempontjából. 

Az Európai Unió külügyminiszterei nemrégiben hangsúlyozták, Észak-Koreának haladéktalanul és feltételek nélkül eleget kell tennie az összes vonatkozó biztonsági tanácsi határozat szerinti kötelezettségeinek, és tartózkodnia kell minden további provokatív intézkedéstől, amely növelheti a térségi, valamint a globális feszültségeket - írja az MTI.

Phenjannak hiteles és előremutató párbeszédet kell folytatnia a feszültség megszüntetése és a Koreai-félsziget teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan nukleáris leszerelése, valamint az ENSZ összes vonatkozó határozatának teljes körű végrehajtása érdekében. Az Európai Unió kész támogatni egy ilyen folyamatot a kulcsfontosságú partnerekkel folytatott konzultációk során - tette hozzá Mogherini, aki közölte azt is: az unió teljes mértékben támogatja az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását. A nemzetközi közösség egységessége e kihívás kezelésében elengedhetetlen - emelte ki. Az Európai Unió az ENSZ Biztonsági Tanácsával és a kulcsfontosságú partnerekkel folytatott konzultációja során mérlegelni fogja a szükséges válaszlépéseket.

Szakértők szerint a rakéta közepes hatótávolságú volt, típusa Hvaszong-12. Az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un a hónap elején kilátásba helyezte, hogy rakétatámadást intéz a csendes-óceáni amerikai sziget, Guam és az ottani légitámaszpont ellen. A fenyegetés szerint Phenjan négy ilyen típusú rakétát használt volna. Sajtóértesülések szerint a rakéta típusa és a pályája nyilvánvalóan azt hivatott demonstrálni, hogy Phenjan képes beváltani fenyegetését Guamot illetően, noha a sziget mintegy 700 kilométerre van a rakéta becsapódásának helyétől.

Franciaország a "hajthatatlan" politika híve Phenjannal szemben

Emmanuel Macron francia államfő szerint Észak-Korea újabb tanúbizonyságát adta felelőtlenségének azzal, hogy új rakétakísérletet hajtott végre, ezúttal Japán felett. Franciaország a "hajthatatlan" politika híve Észak-Koreával szemben, és kész bármilyen kezdeményezésre a feszültség csökkentése érdekében - jelentette ki a francia elnök a nagykövetek éves értekezletén, kedden elmondott beszédében az Élysée-palotában. Emmanuel Macron Franciaország szolidaritásáról biztosította Japánt. 

A japán kormány szerint egy észak-koreai lövedék átrepült a szigetország fölött. A bejelentést megerősítette a dél-koreai hadsereg is mondván, hogy a lövedék a kommunista diktatúra fővárosának közeléből, keleti irányba indult helyi idő szerint hajnali hat óra körül. Pályája Japán északi részét keresztezte, majd a HNK japán közszolgálati televízió szerint három darabra esett – ezek Hokkaidótól mintegy 1200 kilométerre keletre hullottak a vízbe - tudósít az Euronews.

Abe Sinzo 

Abe Sinzo 

A japán kormányfő, Abe Sinzo is ezt magyarázta hozzátéve, hogy a rakétát kilövésével egyidőben észlelték, és megtettek minden szükséges intézkedést a lakosság védelmében. Ez a rakéta, amely átszelte a japán légteret, példa nélküli, komoly és súlyos fenyegetésnek minősül, így nagyban rombolja a régió békéjét és stabilitását. A japán hadsereg nem tett kísérletet a lövedék eltérítésére, mivel számításaik szerint a röppálya nem veszélyeztette a szárazföldet. Sokkal inkább a nemzetközi diplomáciában tehet kárt, miután Kína hónapok óta jár kötéltáncot a fenyegetőző Phenjan és Washington között.

A ballisztikus rakéta olyan fegyver, amelynek hasznos terhe röppályájának nagy részén ún. ballisztikus pályán repül, majd visszatér a Földre, a célpontjára. A nagy sebesség (7,5 kilométer/másodperc), a nagy hatótávolságok (10 000 kilométer felett) és a nagy repülési magasságok (1000 kilométer fölött), a nagy hatóerejű (1 Megatonna és nagyobb) atomtöltetek alkalmazása, a viszonylag kis sebezhetőség, a célmegsemmisítés nagy pontossága a ballisztikus rakéták legfőbb jellemzői.(Wikipédia)

A világ "hangos és egyértelmű üzenetet" kapott Észak-Koreától

Ezt az amerikai elnök jelentette ki, Trump megfogalmazása szerint a fenyegető és destabilizáló cselekedetek csak tovább növelik az észak-koreai rezsim elszigeteltségét a térségben és a nemzetközi közösségben egyaránt. Minden megoldás szóba jöhet" - fogalmazott. A Fehér Ház bejelentette, hogy Donald Trump és Abe Sindzo japán kormányfő keddre virradóra telefonon egyeztetett egymással, és a két politikus egyetértett abban hogy Észak-Korea "súlyos és növekvő közvetlen fenyegetést jelent" az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea és a világ valamennyi országa számára. A közlemény szerint az amerikai elnök és a japán kormányfő elkötelezett az Észak-Koreára gyakorolt nyomás erősítésében és ugyanerre számít a nemzetközi közösség részéről is.  Közben az Egyesült Államok leszereléssel foglalkozó nagykövete arról nyilatkozott, hogy Washingtonnak az észak-koreai rakétafelbocsátással kapcsolatosan "további elemzésére" van szüksége.

A kijevi hatóságok nem engedélyezték a beutazást Ukrajnába az El Mundo című baloldali spanyol napilap két újságírójának, és öt évre kitiltották őket az országból - erősítette meg kedden az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).