Standard & Poor's;felminősítés;

- Minősített minősítés

Mellét döngette a gazdasági miniszter múlt pénteken amikor a Standard & Poor's pozitívra javította a befektetésre ajánlott magyar államadós-besorolásra adott kilátást. Varga Mihály szerint ez a magyar gazdaságpolitika eredményeinek az elismerése. Persze a „nagy ugrás” a befektetésre nem ajánlott kategóriából csak a befektetésre éppen hogy ajánlottra volt elegendő.

A mostani kedvező megítélés pedig nem annyira a kormányzat gazdaságpolitikájának szólt, hanem elsősorban a nem teljesítő hitelek jelentős csökkentését díjazták a hitelminősítők. Abban pedig szinte minden elemző egyetért, hogy a magyar gazdaság teljesítményét főleg a multi cégek, különösen a járműipar húzza fölfelé.

A nagy hitelminősítők a Bokros-csomag után szavaztak bizalmat a magyar gazdaságnak. A lejtmenet a Gyurcsány-kormány alatt kezdődött, de a zuhanás 2011-ben már az Orbán rezsim időszakára esett, akkor bukott ki Magyarország a jól teljesítők közül a bóvli kategóriába.

Akkor megtudhattuk pártunk és kormányunk első emberétől és visszhangjaitól, hogy a hitelminősítők véleménye nem számít, a nemzetközi gazdaság fontos szereplői nem is figyelnek rájuk, hiszen lám, hogy melléfogtak a 2008-as válság előestéjén is. Igaz, a közvélemény-kutatók is sarlatánok, ha a Fidesz gyengülését jelzik és minden nemzetközi szervezet, gazdaságelemző Soros György fizetett ügynöke, ha felméréséből az derül ki, hogy Magyarország egyre hátrébb csúszik azokon a listákon, amelyek a versenyképességet, a kormányzati működés hatékonyságát, a demokráciát, a sajtószabadságot mérik.

Orbán Viktor azonban rendkívül rugalmasan képes változtatni a véleményén. Kétség kívül a kormány is, amely eredményesen küzdött a költségvetési hiány 3 százalék alá csökkentéséért, és valóban stabilizálta az államháztartást. Igaz, ez "némi" társadalmi áldozatvállalással járt, mint az oktatásból, egészségügyből, a szociális rendszerből kivont százmilliárdok.

Most, hogy „dicsért”, nem baj, hogy van sapkája a nyuszinak. Kérdés, hogy meddig.