;

bankjegy;ezer forintos;

- Megújult az ezerforintos

Az ezer forintossal folytatódik a forint bankjegyek 2014-ben megkezdett cseréje – jelentette be a Magyar Nemzeti Bank szerdán. 

Gerhardt Ferenc alelnök ennek kapcsán elmondta, hogy az új ezer forintosok már mától törvényes fizetőeszközzé válnak, de a készpénzforgalomban csak 2018. március 1-től lehet majd vele találkozni. (Mintegy fél évre van ahhoz szükség, hogy – a bankjegyelfogadó és feldolgozó automaták üzemeltetői felkészülhessenek a cserére.) A régi ezresek egyébként 2018. október 31-ig lesznek használhatóak, majd ezt követően három évig a hitelintézetek és a posta díjmentesen becseréli ezeket, a jegybanknál pedig húsz évig – azaz 2038. október 31-ig – átválthatók majd a forgalomból kivont bankjegyek azonos címletű új fizetőeszközre. (Ezt a gyakorlatot követték a többi címletnél is.)

Az új ezres bankjegy amúgy alig különbözik a még forgalomban lévőtől.

Idén év végén kivonják a forgalomból a régi 20 ezer forintosokat. Ugyan korábban arról volt szó, hogy ez már tavaly év végén megtörténik, de ismeretlen okból ezt a határidőt egy évvel meghosszabbították. ki kellett volna vonni a forgalomból, de a csere érzékelhető lassúsága miatt egy évvel meghosszabbították a határidőt, annak ellenére, hogy a régi 20 ezresek 95 százalékát már a 2015-ben kibocsátott megújított bankjegyek teszik ki.

A régi 2000 és 5000 forintosokkal július vége óta már nem lehet fizetni a boltokban. Viszont a régi 10 000 forintosoknak továbbra sincs kivonási határidejük, pedig már 2014-ben megjelentek az újak.

A jelenlegi 500 forintos, mint a régi bankjegycsalád egyetlen még meg nem újított tagja helyett jövőre jelenik meg a biztonságosabb. A fém érmére való cseréje nincs napirenden, mint ahogy az öt forintos is forgalomban marad. Nagyobb, 50 ezer forintos címlet kibocsátását sem tervezik. Egyébként lelassult a készpénz forgalom bővülése, most már évente csak hat százalékkal többre van szükség. A leggyakoribb címlet egyébként a 10 ezer forintos, az ezres csak a harmadik helyen áll.

A mások szorult helyzetét kihasználó pénzkölcsönzők visszaszorultak. Most sokan a bankok egyes hitelkamatait tartják pimaszul magasnak.