Kampánysikereinek egyik első állomásán, Phoenixben vígasztalódott a washingtoni viszontagságok feledtetésére az amerikai elnök. Trump 2015 nyarán jelentette be, hogy indul az elnöki posztért, a valóságshow-sztár milliárdost senki nem vette komolyan, amíg Arizonában ki nem derült, hogy a politikai korrektséget sutba dobva Trump tömegeket képes megmozgatni, lekörözve a profi republikánus politikusokat. Tegnapi nagygyűlésén ugyanúgy ünnepelték, miközben a phonexi konferenciaközpont előtt a rendőrség könnygázzal, füstbombákkal oszlatta szét az elnöki vizit ellen tiltakozókat.
Trump ezúttal is a „hazug médiát” hibáztatta, azt állítva, hogy eltorzították a Charlottesville-i neonáci támadást elítélő üzeneteit. Újra felolvasta mindhárom nyilatkozatát, kihagyva azt a részt, amikor mindkét oldalt – a szélsőjobbot és az ellene tiltakozókat – felelőssé tette az erőszakért. Az elnök azt állította, a sajtó hallgatta el, hogy a megosztott Amerika egységére hívott fel, majd rezzenéstelenül tovább folytatta az árokásást. „A CNN pocsék!” – skandálta a hallgatóság, újfent arra bíztatva Trumpot, hogy szárítsa ki a „washingtoni mocsarat”.
Az amerikai elnök, aki előző nap „elnöki” hangnemben ismertette afganisztáni politikáját, másnap könnyedén csúszott vissza populista népvezér szerepébe, amelyben legjobban érzi magát. Megígérte az arizonaiaknak, hogy bezáratja a washingtoni kormányzatot, ha más módon nem tudja kierőszakolni, hogy megépüljön a fel a mexikói határon. A kongresszus ugyanis eddig csak minimális összegeket hagyott jóvá a falépítéshez. Trump most kilátásba helyezte, megvétóz más programokat a szeptemberi költségvetési alkudozásban. A Republikánus Párt pedig semmitől sem tart jobban, mint attól, hogy újra be kelljen zárni a minisztériumokat, kormányalkalmazottak százezreit küldve kényszerszabadságra. Ez megint rosszul veheti ki magát a 2018-as félidős voksolás előtti kampányban. A Politico című lap úgy tudja, tanácsadói hiábavalóan győzködik Trumpot, hogy feledkezzen el a falról, s koncentráljon inkább arra, hogy a várva várt adócsökkentési programját meghirdesse. Ehhez viszont nem konfrontálódnia kellene a kongresszussal, hanem összedolgozni.
Trump név nélkül ugyan, de Arizona állam két szenátorának is nekiment, a beteg John McCainnek, aki az Obamacare felmondása ellen voksolt a szenátusban, s a jövőre újraválasztás előtt álló Jeff Flake-nek, aki messze nem híve az elnöknek. Különösen, hogy Trump Twitteren a kihívóját, a radikális teadélután-mozgalomhoz tartozó Kelly Wardot támogatta, aki az elnöknek tetszően agitál a falépítés és az illegális bevándorlók kiebrudalása mellett.