Milliós nagyságrendben büntetett meg a Magyar Államkincstár (MÁK) több mint kétszáz, zömmel kistelepülési önkormányzatot, amiért késve jelentették be a lecserélt falubuszok rendszámát. Az egyik szabolcsi település, Uszka azonban nem hagyja magát: pert indítottak a szerintük jogosulatlan és törvénysértő intézkedés miatt. Ha győznek, az precedenst teremthet, s az ő példájukra hivatkozva a többi önkormányzat is visszakaphatja a pénzét.
Egy hónapja a Népszava elsőként írta meg, hogy a Magyar Államkincstár a falubuszok működtetéséhez nyújtott 2,5 millió forintos éves állami támogatásból jelentősen összeget követel vissza 207 önkormányzattól. Arra hivatkoztak, hogy a falugondnoki feladatellátást nem a falugondnoki szolgálat működési engedélyében foglaltak szerint végezték, a falvak késve jelentették be az új falubuszok rendszámát. Ők hiába érveltek azzal, hogy egyikük sem tudott a MÁK rendszám alapján vezetett külön nyilvántartásáról, s hogy ugyanúgy szolgáltattak a lakosságnak, mint korábban, a hivatal hajthatatlan maradt. Sárospatak környéki polgármesterek közös levélben kértek segítséget három minisztertől, Pintér Sándortól (belügy), Balog Zoltántól (humán) és Varga Mihálytól (nemzetgazdasági). Köteles László, Komlóska polgármestere lapunknak tegnap azt mondta: erre a levélre – noha már több, mint egy hónapja elküldték - eddig egyetlen minisztériumból sem kaptak választ.
Sértő-Radics István, Uszka polgármestere, s egyben háziorvosa azonban jogi útra terelte az ügyet. Előbb megfellebbezték a MÁK határozatát, amelyben elvonták a falubuszokra járó pénz kifizetését, az államkincstár azonban első fokon elutasította a kérelmüket. Ezt követően bírósághoz fordultak jogorvoslatért.
- Azzal érvelünk, hogy a kincstár hatáskörét túllépve intézkedett ebben az ügyben. A falubuszok működési engedélyét ugyanis az illetékes megyei kormányhivatalok adják ki, s ők ellenőrzik az abban foglaltakat. Mi a kormányhivatalhoz – igaz, hogy pár hónapos késéssel –, de jelentettük az új rendszámot, nekik pedig visszamenőleges hatállyal kellett volna ezt figyelembe venniük. Nem tették, ezért szakadtak milliós elvonások az amúgy is kivéreztetett kistelepülések nyakába. A kormányhivatalnak ahhoz lett volna joga, hogy 100-200 ezer forintos mulasztási bírsággal sújtsa az önkormányzatokat, amit azok, ha nem is boldogan, de kifizettek volna. Így viszont a MÁK annyi pénz vesz vissza a falvaktól, amellyel már a falubuszok működtetését veszélyeztetik - mondta lapunknak Uszka polgármestere.
Az ukrán határhoz közeli szabolcsi Uszka többszörösen hátrányos helyzetű település. Háromszáz körüli, zömmel roma lakosa egyedüli megélhetési forrása a mezőgazdaság, sokan dolgoznak közmunkásként. A község a háziorvosi szolgálatot és az oktatási intézményeket a szomszédos településekkel együtt működteti. A rászorulókon segít a gépjárművel támogatott falugondozói rendszer, a magára maradt, idős embereknek jelzőrendszeres házi gondozói szolgálatot építettek ki.