Szeptembertől kedvezőbb feltételekkel igényelhető a nulla százalékos energiahatékonysági hitel - ígéri a Magyar Fejlesztési Bank közleményében. A Népszava augusztus elején írta meg, hogy nagyon visszafogott az érdeklődés a lakosság és a társasházak részéről e hitelkonstrukció iránt. Az állami bank ugyanakkor pontos számadatok közlésétől többszöri kérésünk ellenére is elzárkózott. Azt most se közölték, hogy eddig mennyi fogyott az európai uniós forrású "Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitelprogram” (GINOP-8.4.1/A-17 és VEKOP-5.2.1-17) 114,6 milliárd forintjából. Ám az induláskor tett ígéretüknek, miszerint szükség esetén felülvizsgálhatják a feltételeket, most eleget tettek. Ennek megfelelően módosították a hiteligénylés, a folyósítás és a törlesztés feltételeit.
Így szeptember 1-jétől többek között lehetőség lesz arra, hogy a lakástakarék-pénztári megtakarításokat a kölcsön elő- vagy végtörlesztésére is felhasználhassák az ügyfelek. További változás, hogy ha a pénzt természetes személy igényli, 2 millió forintot elérő vagy meghaladó hitel esetén a tőkekitettség 70 százalékáról 50 százalékra csökken az elvárt fedezet mértéke. Szintén könnyítés, hogy a korszerűsítésre váró ingatlan rendeltetésszerű használatát már nem kell fűtési célú energiaszámlákkal igazolni. Emellett lehetővé válik a részleges homlokzatszigetelés, vagyis a hitel felvétele esetén már nem szükséges a lakóépület összes homlokzati síkjának szigetelése. A finanszírozás terén szeptembertől a hiteligénylő a beruházás megvalósításához más, vissza nem térítendő támogatást is felhasználhat. Mindezen túl a hitelkérelem benyújtása előtt megkezdett beruházás esetén az előkészítéssel kapcsolatos korábbi számla is elfogadható, időkorlát nélkül.
Bernáth Tamás, az MFB elnök-vezérigazgatója elmondta: folyamatosan figyelik a visszajelzéseket és ha szükséges, pontosítanak a termékdokumentáción, hogy a lehető legtöbben élhessenek a kedvező hitellel, amelynek csak a tőkerészét kell törleszteni, mivel más költség nem kapcsolódhat hozzá.
Noha a pénzosztás áprilisban indult, kérdésünkre néhány héttel ezelőtt a lakó-érdekképviseletek senkit nem ismertek, aki felvette volna az állami ingyenhitelt. Szakértők vissza nem térítendő támogatást sürgetnek, az erre szolgáló százmilliárdos uniós forrást viszont az Orbán-kormány két éve saját épületei felújítására irányította át.