Összesen 141 felsőoktatásban tanuló sportoló vesz majd részt szombattól a 14 sportág versenyeinek valamelyikén Taipeiben, köztük többek között a júliusban, Lipcsében 27 év után világbajnoki aranyérmet szerző Szatmári András kardozó, vagy az a Baji Balázs, aki még a “minap” a londoni atlétikai vb-n nyert bronzérmet 110 m gáton.
Noha sokan úgy tartják, az eseménynek nincs valódi létjogosultsága sportszakmai szempontból (tekintve, hogy az igazán neves sportolók kimaradnak,- a szerk.), a versenyzőknek fontos mérföldkő lehet ez az állomás, s nem véletlenül magyar megfelelője az “egyetemi olimpia” elnevezés az Universiadénak.
Az idei lesz a 28. ilyen nyári esemény, a viadal kétévente kerül megrendezésre. Akárcsak az olimpiák és más rangos események előtt, a versenyzők itt is esküt tesznek, a kiutazást megelőzően. “A statisztikák azt bizonyítják, hogy aki Universiadét nyer, 50 százalék eséllyel a későbbiekben olimpiai érmet is nyerhet, bár azt is valóban hozzá kell tenni, hogy vannak, akiknek az itt elért győzelem jelenti karrierjük csúcsát” - fogalmazott Kiss Ádám, a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség (MEFS) elnöke .
Pozitív példa az előbbi szemléltetésére Kamuti Jenő és Imre Géza később elért sportsikere, hiszen Kamuti párbajtőrben kétszeres olimpiai ezüstérmesi a Nemzetközi Fair-Play Bizottság elnöke. Szintén párbajtőrben, Imre Géza sikerei sem hanyagolhatók el, olimpiai és világbajnoki érmei mellett tavaly Rióban is ezüstöt szerzett a nyári játékokon, jelenleg pedig a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tagja.
Szatmári András FOTÓ: Jan Woitas, AFP/DPA
Maga az esemény hosszú múltra tekint vissza, korábban ráadásul Világ Diák Játékok elnevezéssel rendezték meg. Magyarország eddig egyszer, 1965-ben volt házigazda, akkor Budapesten bonyolították le, s az volt honi szempontból az eddigi legsikeresebb Universiade. Az éremtáblázaton első helyen, 38 szerzett éremmel a magyar csapat állt, s mintegy 1700-an vettek részt összesen az eseményen. A legutóbbira azonban már jóval több, 12200 diák jelezte részvételét, s az akkori 170 nemzetből 26. volt az éremtáblán két arannyal és három bronzzal a magyar csapat.
A holnap kezdődő taipeii Universiade augusztus 30-ig tart, a 141 sportoló közül várhatóan sokan esélyesek az első három hely megszerzésére. A MOB is jó helyezéseket remél az elmúlt évek eredményei alapján. Az egyetemisták versenysorozata jó alap lehet a későbbiekre, a férfi vízilabdázóknak például ugyanúgy Märcz Tamás a kapitánya, mint a felnőtteknél, akik ezüstérmesek lettek a magyarországi vizes-világbajnokságon. Aki az Universiadén meggyőzően teljesít, helyet kaphat a nemzeti együttesben is.
Motivációból biztosan nem lesz hiány, de nemcsak a pólósoknál.