A Franciaországban bemutatott AVA okostelefonos alkalmazás (Audio Visual Accessibility) hidat hirdet két világ, a siketek, nagyothallók és az egészséges hallók között. Az elve egyszerű: először valakinek beszélnie kell az okostelefonján, hogy felvehesse a hangját, utána hozzá kell kapcsolni egy applikációt, majd felhívni egy vagy két ismerőst, hogy kapcsolódjon be a beszélgetésbe. Amit mondanak, az csaknem reális időben megjelenik a telefon képernyőjén.
A gyakorlatban azonban még nem megy minden ilyen egyszerűen. A bemutatóról hírt adó francia Huffington Post felhívott három újságírót. Amíg ketten beszéltek, nem volt semmi probléma, de hárman vagy négyen már nem tudtak zavartalanul beszélgetni a platformon. A beszélgetés csak hézagosan jelent meg a képernyőn és a regisztrálás is nehezen ment.
Ezzel együtt, mivel a kettesben való beszélgetés nagyjából korrekt és a hiba kijavítására is van lehetőség, a találmány sokat ígérő. Az alkalmazást a bemutató előtti napon tesztelték siketekkel és nagyothallókkal. Bár kiderült, hogy az eszköz paraméterei módosításra szorulnak, addig is nagyon hasznos a páros beszélgetésekhez, mert a siketek és nagyothallók nem mindig tudnak szájról olvasni és ha környezeti zaj van, vagy fáradtak, ez még nehezebb. Kettesben a beszélgetés tisztán látszik, ha érthetően beszélnek.
A Massachusetts Institute of Technology (MIT) Thibault Duchemint beválasztotta a 35 éven aluli legígéretesebb fiatal kutatók közé. A francia OCIRP dolgozói érdekvédelmi szervezet „a fogyatékkal élőket szolgáló alkalmazott kutatás és innovációs technológia” kategóriában tüntette ki a feltalálót.
A feltaláló Thibault Duchemin 26 éves francia mérnök, akinek a francia mellett a jelnyelv volt az „anyanyelve”. Apja, anyja és nővére egyaránt siket, ő viszont egészséges halló. Gyerekkora úgy telt, hogy ő vett fel minden telefont otthon és tolmácsolt a családnak, később pedig ő kísérte őket minden ügyintézéshez, hivatalokba, bankokba. Ez volt számára a fő motiváló erő, a kényszer szülte kreativitását.
Duchemin egy párizsi sajtókonferencián elmondta, hogy már kisgyerekként is megpróbálta a jeleket szavakká változtatni. „A Földön 400 millió siket és nagyothalló él, a lakosság 5 százaléka. Harcolnak a beilleszkedésért, de ez túl nehéz, ezért sokszor feladják és visszahúzódnak a közösség életéből” – hangsúlyozta a fiatal mérnök. Társaival, a szintén siket tajvani Skinner Chenggel, valamint a holland Pieter Doevendans-szal - akikkel Duchemin 2014-ben a Berkeley egyetemen találkozott - hozták létre az Egyesült Államokban az AVÁ-t. A programhoz hat hónap alatt 50 ezer amerikai felhasználót gyűjtöttek össze még az európai premier előtt. Remélik, hogy a munka világába is mielőbb bevezetik az applikációt.
„A nehézség számukra megérteni egy beszélgetést, amelyet többen folytatnak. Ennek alig 25 százalékát sikerül elkapniuk. Egy jeltolmács óránként 75-200 euróba kerül és nem praktikus. Ki alkalmazna jeltolmácsot egy barátok között folytatott beszélgetéshez?” – tette fel a kérdést Duchemin. Az alkalmazás a beszélgetés valamennyi résztvevőjének szövegét más és más színekkel jelzi ki az okostelefon képernyőjén, hogy könnyebb legyen követni.
A tervek szerint az AVA - amelyet úgy hirdetnek, mint „a világ leggyorsabb feliratozóját” - legalább 12 fős beszélgetésre lesz alkalmas a jövőben, így nagy segítség lehet az élet számos területén a munkahelyi megbeszélésektől a családi összejövetelekig. Most még csak angol nevű app létezik, készül a francia és 10 éven belül a cég valamennyi világnyelven el akarja juttatni a rászorulókhoz. Az AVA honlapján, amelynek jelmondata: „A kommunikációs korlátokon túl”, még blogoldalt is nyitottak, hogy a siketek és nagyothallók megírják saját történetüket és beszámoljanak az őket segítő kezdeményezésekről, vagy olyan esetekről, amikor nem vesznek tudomást hátrányos helyzetükről.
A applikációt havonta 5 órára ingyen lehet feltölteni. Ez időn túl 30 eurós havi előfizetéssel korlátlanul használható. Elterjesztését több Szilícium-völgybeli cég is támogatja. A fejlesztésekre máris 2 millió dollárt kapott a vállalat.