A Patagotitan mayorum nevet kapta a világ legnagyobb dinoszaurusza - olvasható a fajt leíró friss tanulmányban. A titanosauria családban találhatóak a legnagyobb dinófajok, ide tartozik a legutóbb talált hatalmas dinoszaurusz is. A neve első része azt jelenti ,,patagóniai óriás", a második része pedig tiszteletadás a Mayo család előtt, övé volt az a farm, ahol 2013-ban megtalálták a csontokat.
Az ásatás csaknem 3 évet vett igénybe, három különböző kőzetrétegből kellett a csontokat kimenteni - írja a tisztajovo.hu. Több mint 150 leletet találtak. További két évbe telt az Egidio Feruglio Paleontológiai Múzeum munkatársainak, hogy kivizsgálják a talált csontokat és meghatározzák az új fajt.
"Ha egy új fajra bukkanunk egy ásatáson, az nem jelenti azt, hogy a múzeumba szállítva már fel is szenteljük. Az eljárás rendkívül hosszadalmas és bonyolult. Összevetettük a talált csontokat a szóba jöhető többi fajjal, azokkal akik akkor és ott éltek, és csaknem ilyen méretűek voltak. Sok, Argentína területén élő óriás dinoszaurusz maradvánnyal vetettük össze a fosszíliákat, és erősen szembetűnő különbségeket fedeztünk fel" - mondta José Luis Carballido, a kutatás vezetője.
A csontokat nagyon jó állapotban találták meg, így két módszert használva meg tudták határozni az állat súlyát. Először megnézték a lábait, hogy a csontszerkezet alapján nagyjából mekkora súlyt kellett, hogy elbírjon. Ezután rekonstruálták, hogyan is nézhetett ki az állat, és ezek alapján határozták meg a teste sűrűségét és összetételét. Az eredmény szerint az állat átlagosan 70 tonnás volt. Ezzel ez a legnagyobb szárazföldi állat, mégis eltörpül a valaha élt legnagyobb állat, a kék bálna mellett, ami akár 200 tonnásra is megnőhet.
Az állatról azt is meg tudták határozni, hogy csaknem 100 millió éve élt a vidéken. Teljes hossza 36 méter volt, magassága 14 méter, súlyát 76 tonna körül becsülik, ez kis híján egy tucat ázsiai elefántéval ér fel.
A hat dinó csontjai közül egyikük sem volt teljesen kifejlődve, így várható, hogy még nagyobb példányok is előkerülnek. A kutatók szerint az időjárási viszonyoknak köszönhető bőséges tápláléknövényzet, és az, hogy ilyen nagy állatoknak nem volt ragadozójuk tette lehetővé Patagóniában a hatalmas őslények létezését, de hogy miért csak ott, az még nem tisztázott.