Az Ouagadougou-i Aziz Istanbulban sokan gyülekeztek vasárnap este. Egyesek születésnapot ünnepeltek, mások török ízekre vágytak a főváros nyüzsgő negyedében. Helyi idő szerint 9 órakor azonban motorbőgés zúgott fel az elegáns étterem előtt, majd három fegyveres berontott az épületbe. A sokkos állapotban nyilatkozó szemtanúk azt mondták, válogatás nélkül lőttek a vendégekre. Nem sokkal később katonák és rendőrök érkeztek a helyszínre, ám a tűzharc órákig, egészen hétfő hajnalig tartott. A The Guardian beszámolója szerint túszokat is ejtettek.
„A támadásban 17-en vesztették életüket, még tart az azonosításuk. Nyolc sérültet kórházban ápolnak” – idézte az AFP hírügynökség hétfőn a kormány közleményét, amelyben terrorista akciónak minősítették a támadást. Később kiderült, hogy az áldozatok között egy francia és egy török állampolgár is volt. Egyelőre egy szervezet sem vállalta a felelősséget a merényletért, amelyben két támadó is meghalt. Az elmúlt hónapok tanúsága szerint azonban a nyomozást a száheli régióban kell elkezdeni.
A 18 milliós Burkina Faso a világ egyik legszegényebb országa, a helyieknek számos kihívással kell szembenézni, az iszlamista erőszak azonban új jelenség. „A lakosokon egyre inkább eluralkodik az érzés, hogy bárhol, bármikor lecsaphatnak az iszlamisták” – olvasható a BBC elemzésében. Legutóbb tavaly januárban hajtottak végre súlyos merényletet: a 30 halálos áldozatot követelő akció az egyik külföldiek körében népszerű, fővárosi szálloda kávézójában történt, mintegy 200 méterre az Aziz Istanbultól. A támadásért az al-Kaida észak-afrikai szárnya, az Iszlám Magreb al-Kaidája (AQIM) vállalta a felelősséget.
Szakértők szerint nem az AQIM az egyetlen csoport, amely aktív az országban: az Ansarul Islam, vagyis az Iszlám Védelmezői az ország északi részén – a szélsőségesek „központjának” számító száheli régióban – ernyőszervezetként egyesíti az összes helyi dzsihadista csoportot. Az élén Ibrahim Malam Dicki, egy radikális imám áll, akinek gyújtó hangú szónoklatai hatására sokan csatlakoztak a szervezethez. A kormány felismerte a Dicki jelentette fenyegetést, s hamar felkerült a vezetés halállistájára, ám hírszerzési források szerint az is megnehezíti az elfogását, hogy a korábbi elnök, Blaise Compaore egykori elitkatonái támogatják őt.
Compaore egy lázadást követően, 2014-ben kényszerült távozni a nyugat-afrikai ország éléről, hű katonái előtt azonban egyszeriben nem lebegett világos cél, feladat, így könnyű célpontjai lettek Dickinek. Burkina Fasóban attól tartanak, hogy az erőszak nemcsak északon, de az ország többi részén is mind gyakoribbá válik. A száheli régióban élők már tudják, hogy ennek milyen súlyos következményei lehetnek. „Innen északról sokan elmenekültek … a gazdaság szinte teljesen leállt. Az éjszakai élet is megszűnt. A kiemelt célpontnak számító nyugatiak elmentek” – nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő lakos a BBC-nek.