Akár le is dőlhet a pihenőhelyiségben a cefrés gazda, ha nem érdemes neki hazamennie addig, amíg lecsorog a pálinkája – mondja Szűcs Imre mórahalmi főző a megyei lapnak. Azért ráérősnek kell lennie, mert eltart a dolog négy óráig.
Most az egy liter 50 fokosra beállított párlat 1600-1650 forintba kerül a gazdának – a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal a főző számol el.
Az illegális vállalkozások akár 800 forintért is lefőzik a gyümölcstermelő gazda cefréjét. A hivatalos főzdék ezzel nehezen állják a versenyt. A feketézés sokat ront a pálinka minőségén, az utóbbi években kialakult presztízsén.
Ma már szinte mindenből lehet pálinkát főzni, abban viszont megegyeznek, hogy hiába különleges a kivi, a banán meg a narancs, a beragadt tételekből inkább kármentésként készül alkohol. Őszibarackból sem az igazi, de ez csak akkor van így, ha féléretten leszedik, kétszer megjárja a nagybani piacot, majd a hűtőbe kerül, és amikor senkinek sem kell, megy a cefrébe. A fáról frissen szedett érett őszibarack, amitől ragad az ember keze, és folyik végig a leve a két karján, miközben eszi, na abból lehet rendes pálinkát főzni – mondja Szűcs Imre.
Van, aki a cseresznyére esküszik, idén kevesen főzettek belőle pálinkát, mert le kell szedni, és az aprómunka.
Mára kevesebb a törköly-, és több a szőlőpálinka. Ezzel, illetve az almával és a körtével fejeződik majd be a szezon az év végén.