Beer Miklós
Soha senkinek nincs joga arra – folytatta -, hogy megkülönböztetést tegyen ember és ember között származása, kultúrája, vallása alapján. Minden olyan ideológia és törekvés ellen küzdeni kell, amely újraéleszti a megkülönböztetést. Őszinte szívvel együtt érzünk roma testvéreinkkel. Velük együtt szeretnénk az Úristennek kedves, békés társadalmat építeni – mondta Beer püspök.
1944 augusztus 2-ról 3-ra virradóra több mint háromezer romát gyilkoltak meg a nácik az auschwitz-birkenaui haláltáborban. A Cigány Világszövetség párizsi kongresszusa 1972-ben határozott arról, hogy ez legyen a roma holokauszt, a pharrajimos (porajmos) nemzetközi emléknapja. 2015-ben az Európai Parlament állásfoglalása is emléknappá nyilvánította augusztus 2-át.
Szerdán az Országos Roma Önkormányzat székházában, valamint a IX. kerületi Nehru parton, a roma áldozatok emlékművénél és több vidéki helyszínen tartottak megemlékezést. Csütörtök este, a Páva utcai rendezvény után a katolikus Szent Egyed (Sant'Egidio) közösség szervezett ökumenikus istentiszteletet a józsefvárosi Jézus Szíve-templomban – többek között Fabiny Tamás evangélikus püspök részvételével.
A RomNet híre szerint Teleki László, az MSZP roma képviselője az idén is Auschwitz-Birkenauban hajtott fejet a roma holokauszt emléknapján. A politikus arra figyelmeztetett, hogy vannak országok, ahol intézményesített formában jelen van a kirekesztés: ez egyebek mellett az oktatásban, a lakhatásban, a foglalkoztatásban, de már az egészségügyben is tetten érhető.