A III. kerületi önkormányzat továbbra is azzal a Gyermekmenza Kft.-vel köt szerződést, amely cég miatt tavaly tavasszal 258 gyermek betegedett meg a feltálalt ételtől. A helyhatóság eddig kivárt arra hivatkozva, hogy meg kell várni a végső döntést. Nos, ez megtörtént. A hatóság első és másodfokú határozata ellen is fellebbezett a Hungast érdekeltségi körébe tartozó Gyermekmenza Kft., s végül a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság nem neki adott igazat. Vagyis jogerősen is kimondták, hogy tavaly tavasszal tömeges ételmérgezés történt az id. Béres Józsefről elnevezett általános iskolában, amit a Gyermekmenza Kft. okozott. Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
Csak azt nem tudni, mire várt az önkormányzat. Ha a bíróság felmenti az ételmérgezés vádja alól a Gyermekmenza Kft.-t, mondhatni természetes, hogy nem bontanak szerződést. Ám a mostaninál elmarasztalóbb ítélet aligha születhetett volna. Mindebből az következik, hogy az önkormányzatnak esze ágában sem volt szerződést bontani a Bánki Erik fideszes képviselő érdekeltségi körébe tartózó céggel. Kérdés, mit kell ahhoz tennie a szolgáltatónak, hogy szakítsanak vele. Annyi bizonyos, a tömeges ételmérgezés kevés ehhez.
Pedig jogi lehetőség nyilván adódott volna. A közbeszerzési törvény 63. paragrafusa kimondja: az ajánlatkérő előírhatja, hogy nem lehet ajánlattevő, de még csak alvállalkozó sem az a cég, amelynél három évnél nem régebben hozott jogerős bírósági, vagy közigazgatási határozat megállapította, hogy jogszabályban megszabott szakmai kötelezettségét súlyosan megszegte.
Az ügy pikantériája, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) legújabb döntésében engedélyezte, hogy a Hungast bekebelezze a Sodexot. Óbudán eddig a Gyermekmenza Kft. és a Sodexo együtt szolgáltatott. Ezentúl mindkettő a Hungast és Bánki Erik érdekeltségi körébe tartozik.