Ha nem emlékeznénk, akkor is tudhatjuk, hogy ment ez a hetvenes években. A magyar sajtótermékek digitalizálásán lankadatlanul dolgozó magáncégnek hála az ember bármikor összehasonlíthatja a Népszabadság és a Népszava vagy épp egy tucat vidéki napilap politikai híreit. És azonnal láthatja: mindig mindenütt ugyanazt írták.
A távirati iroda híreit közölték az összes fontosabb témáról, így Battonyától Nemesmedvesig ugyanazokkal a szavakkal számoltak be a lapok a párt bölcs döntéseiről, a kormány szakszerű intézkedéseiről, valamint a népgazdaság sikereiről. Amihez persze a megbízható szerkesztők patikamérlegen hozzáporciózták a helyi ízeket, így lett az újságban termelési riport, tudósítás a megye kettő meccseiről és néhány életes tárca is. Mondanom se kell, hogy a kritikai hang sem hiányozhatott: a kereskedelem mulasztásait pont úgy lehetett szidni, mint a tévéműsort.
Kettőezer-tizenhét nyarára a Nemzeti Együttműködés Rendszere sikeresen klónozta a gyerekkoromat. Újrateremtette azt a helyzetet, amikor szinte csak az ő hangja hallatszik el az állampolgárokhoz. Fél tucat állami tévécsatornáról és a második legnagyobb kereskedelmiből is dől a Matúzné-híradó, csak hol közéletire, hol bulvárra fazonírozzák. Akárhány zsebrádió sugároz is az országban, ugyanazokat a kormánypozitív híreket szajkózza, hiszen az MTI ingyen van, önállóan hírt szerkeszteni pedig nemcsak strapás, de azonnali gazdasági ellehetetlenüléssel is jár. Újságot pedig jószerével már csak Habony Árpád és Mészáros Lőrinc ad ki, és most befejezték, amit tavaly ősszel elkezdtek: kormányközeli strómanokhoz került a még függetlennek megmaradt néhány megyei napilap is. Várhatóan csak idő kérdése, hogy a lojalitását a Népszabadság megszüntetésével bizonyító Heinrich Pecina a maga szeletét újra csak felkínálja Mészáros Mediaworksének, amely hónapok óta ugyanazt az egy propagandalapot adja ki tucatnyi különböző fejléc alatt.
Mondom, láttunk már ilyet. De a hetvenes években mégis volt valami egészséges veszélyérzet az emberekben. Legalább sokan hallgatták a Szabad Európát.