Mindkét civil szervezet vezetője megerősítette a Népszavának, hogy az érintettek rokonaiktól, ismerőseiktől hallottak a baromfi-feldolgozóban a dolgozókat érő hátrányokról: sokszor munka közben érkezik a parancs a kötelező túlórákról, amiket többször nem fizettek ki, vagy egy-két tyúkot kaptak helyette az emberek; a munkakezdés kiszámíthatatlan, sokszor kell hajnali 4-kor kezdeni; többen ekcémások lettek vagy más allergiás betegségben szenvednek, amióta ott dolgoznak.
A munkakörülmények tehát rosszak az üzemben. De most is nehéz munkát végeznek a közmunkások, miért félnek váltani? – kérdeztük. Mindketten kiemelték, hogy a törvény szerint a közfoglalkoztatás ideje alatt a közmunkások álláskeresőnek számítanak és így kötelesek elfogadni a járási hivatal által kínált piaci munkát vagy képzést, mert ha ezt nem teszik meg, akkor 3 hónapra kizárják őket a közfoglalkoztatásból. Viszont ha elfogadják az ukrán tulajdonú és már sokszor csődbe ment baromfi-feldolgozó ajánlatát, akkor a mostanihoz képest sokkal rosszabb feltételek mellett csak kevéssel több pénzt kapnak, ami pont arra elegendő, hogy elessenek a fűtési támogatástól vagy a gyerekeik ingyenes étkezésétől: tehát összességében lehet, hogy kevesebb pénzük marad, mint most. Ráadásul semmi biztosíték nincs rá, hogy folyamatosan lesz munka vagy hogy bírják az egészségtelen körülményeket. Ha nem így lesz, akkor legalább két hónapig bevétel nélkül maradhatnak, mire újból regisztrálják őket álláskeresőként.
HORVÁTH FERENC
Horváth Ferenc és Glonczi László is megerősítette, hogy a botrány elkerülése érdekében a vállalkozás minden kötelezően hozzá irányított közmunkás papírjára ráírta, hogy a munkakört már betöltötték vagy az illető egészségi állapota miatt alkalmatlan a feladatra, de ez csak egy helyi és átmeneti megoldás. A nagy gond az, hogy a közfoglalkoztatási törvénynek ez a része ellentmond az Alaptörvény XII. cikkének, amely a munka szabad megválasztását rögzíti.
GLONCZI LÁSZLÓ
Mivel nem először találkoznak hasonló kényszerhelyzettel, a civil szervezetek arra készülnek, hogy szeptemberben az alapvető jogok biztosához fordulnak és törvénymódosítást kezdeményeznek. Arra ugyanis nem számítanak, hogy Tiszavasváriban nem egymás ellen dolgozik a választásig hátralévő hónapokban a Fidesz és a Jobbik.
Lásd még: Tanfolyamokkal nincs kiút a közmunkából