A politikai elemző szerint a kormányfő igen komoly tétet adott a 2018-as választásnak azzal a mondatával, hogy a 2010 óta elvégzett munka elveszhet, ha a Fidesz vereséget szenved, hiszen a politikai pártok közül ma egyedül a kormánypártnak van „története”. Török ezt azzal magyarázza: ha valaki a kormánypártokat támogatja, akkor az jut eszébe, hogy megvédik az országot, ellenzői pedig azt mondják elsőre, hogy szétlopják az országot. Az ellenzék pártjainál viszont ilyen egyértelmű és egyszerű történet nincs.
Ennek ellenére szerinte lényegesen változott a helyzet a legutóbbi, 2014-es választások óta. Akkor még a Fidesztől jobbra és balra is volt egy-egy párt, a Jobbik és az MSZP, amelyek szavazói között nem volt átjárás. Mostanra, a Jobbik megváltozásával viszont már sokkal könnyebb lehet az egyik párt támogatóinak átszavazni a másikra, ezt több időközi választás igazolta is. Török Gábor szerint ezért igazán jelentős kérdés, hogy lesz-e a Fidesznek a választásokon abszolút többsége, amelyhez arra lenne szükség, hogy 40-45 százalékos listás szavazat mellett 65-nél több egyéni választókerületet is megnyerjen.
Mirkóczki Ádám, a beszélgetés jobbikos résztvevője szerint nem lehetetlen, hogy a 106 egyéni választókörzetből „igen sokat” elbukjon a Fidesz, így pedig könnyen előállhat egy olyan helyzet, hogy a kormánypárt nyer ugyan a választásokon, de nem lesz többsége az Országgyűlésben.
Schiffer András azt hangsúlyozta a beszélgetésen, hogy mindenképpen kell a kormányváltáshoz, hogy a Fidesz tábora kétmillió alá csökkenjen. Erre pedig az LMP volt társelnöke szerint van is lehetőség, hiszen az ellenzék által megnyert időközi országgyűlési választásokon sok fideszes szavazó nem ment el voksolni, inkább otthon maradt. Ugyanakkor szerinte ehhez arra is szükség van, hogy az ellenzék beszéljen arról, hogy milyen országot akar, ne pedig csak a fideszes labdákat üsse vissza - fejtette ki.
A kerekasztal-beszélgetésről bővebben itt olvashat!