Három év múlva megszűnik a Sziget-menedzsment védettsége: azon túl a fesztiválszervező 70 százalékát ez év elején megvásárló amerikai Providence Equity Partners akár a teljes vezetőséget lecserélheti – tudtuk meg. Ezzel egyidejűleg joga van a Gerendai Károly és társai tulajdonában maradt 30 százalék kivásárlására is.
Megkeresésünkre a Sziget-alapító lapunkat a szerződés részleteibe nem kívánta beavatni, sőt tájékoztatása szerint kisebbségi részét a társaság majdani anyagi helyzete függvényében akár meg is tartaná. Ám arra „nagyon kicsi esélyt” lát, hogy akkortól bármilyen egyéb szerepet játsszon a fesztiválszervezőnél. Ráadásul ezt már korábban eldöntötte, függetlenül a befektető megjelenésétől. "Egyszerűen elfáradtam és kiöregedtem 25 év alatt. Ha azt akarom, hogy a Sziget tovább fejlődjön, teret kell adni a fiatalabb és lelkes kollégáknak, akik nálam jobban értik a mai világot. Az én életem nagyon megváltozott, nem ismerem már eléggé a célközönség gondolkodását, ezért inkább hátráltatom a cég fejlődését" - fejtette ki. Hozzáfűzte: a Lupa-tó fejlesztési lehetőségei most sokkal inkább izgatják, mint a Sziget következő negyedszázada. Igaz, leszögezte: minderről még ráér végső döntést hozni.
Vezető- és kistulajdonos-társai, Takács Gábor, Fülöp Zoltán és Lobenwein Norbert nevében Takács Gábor ügyvezető – értesüléseinket alapvetően megerősítve – annak leszögezésére szorítkozott, hogy ez csupán egy lehetőség, így a jövőt illető kérdésekre csak feltételes válaszok adhatóak. 2020-ig biztos vezetők maradnak, későbbi döntéseik pedig a feltételek alakulásától függenek – rögzítette. A Providence-től szándékaikat illető kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk választ.
Bár az 1993-ban - Müller Péter Sziámi és Szekfű Balázs - mellett Gerendai által alapított kft. tulajdonosi szerkezete az elmúlt 25 év során számos változást megért (hosszabb-rövidebb ideig megjelent itt Kedves Ferenctől a videotonos Lakatos Péteren át az üzleti világ Háry Jánosaként levitézlő Est Médiáig sok mindenki), idén az eladói oldalon viszonylag letisztult formában Gerendai és szervezőtársai álltak. Az egymás közötti arányokat a többség eladása óta, a fennmaradó 30 százalék birtokában is megtartották. Számításunk szerint így a vételár 49 százaléka Gerendait, 27 százaléka Takács Gábort illeti, a maradék 24 százalékon pedig Fülöp Zoltán és Lobenwein Norbert osztozhat. A napi szervezőmunkát utóbbi kettő, illetve a részesedéssel nem bíró Kádár Tamás cégvezető irányítja.
Értesülésünk szerint Gerendai Károly és társai összesen több mint tízmilliárd forintot kaphatnak a Sziget egészéért. Ebbe beleértendő a tavalyi, rekordmértékű, másfélmilliárdos nyereség, ami a januári tulajdonosváltás ellenére a Providence-szel kötött különmegállapodás értelmében még szintén őket illeti.
Az elmúlt évtizedekben sokszor vetették a Sziget-szervezők szemére a kezdetben woodstocki fésületlenségű fesztivál elüzletiesedését és elnemzetköziesedését. Ám Gerendai Károly mindeddig határozottan kiállt koncepciójukért, mondván: az egyaránt ízléssel összeválogatott nagy előadók mellett kifejezett hangsúlyt helyeznek a talán kevesebb hasznot hozó, de fontos kulturális értékek bemutatására. Bár a Sziget-alapító legutóbbi interjúiban már utalt érdeklődésének változására, eddig csak arra szorítkozott, hogy a napi szervezőmunkától hátrébb lép és inkább a stratégiai kérdésekre összpontosít. Az - azóta megszüntetett - Népszabadságnak már tavaly megpendítette: szeretne egyszer úgy járkálni a Szigeten, hogy nem azt lesi, ki hívja telefonon, miért hever ott az a papírszemét, meg hogy jó helyen áll-e a rendező. "Jó lenne egyszer a programoktól kevésbé elszigetelten szigetelni" - fogalmazott.
A jelek szerint Gerendai Károly eme vágya hamarosan teljesülhet. Még az se kizárt, hogy egyszer neki is ki kell majd csengetnie ezért a hazai pénztárcának lassan megfizethetetlen jegyárat.