Schubert Éva;

 MTI Fotó: Soós Lajos

- Végső búcsút vettek Schubert Évától

Családja, barátai, pályatársai és tisztelői vettek végső búcsút Schubert Éva Kossuth-díjas színművésztől, érdemes művésztől csütörtökön a Farkasréti temetőben. Budapest díszpolgára július 11-én, nyolcvanhat éves korában hunyt el. 

Pregitzer Fruzsina a Színházi Dolgozók szakszervezete nevében búcsúztatta Schubert Évát, akinek szociális érzékenységét és figyelmességét emelte ki, mint mondta, "magasra tette a lécet az ittmaradottaknak".

Bellus Attila színművész úgy fogalmazott: Schubert Éva nemcsak virtuóza volt mesterségének, de maximalista is, "egészen különleges személyiség volt, összetéveszthetetlen és összehasonlíthatatlan".

Pindroch Csaba színművész Schubert Éva pályafutásának legfontosabb állomásait idézte fel. 

A művésznőt Zsódi Viktor piarista pap búcsúztatta római katolikus szertartás szerint. Schubert Évát számos művésztársa kísérte utolsó útjára, mások mellett Pásztor Erzsi, Zsurzs Kati, Mécs Károly, Verebes István, Gyurkovics Zsuzsa.

Schubert Éva élete

Schubert Éva Budapesten született 1931-ben. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1955-ben szerzett diplomát, emellett elvégezte az ELTE magyar-történelem és esztétika szakát is.

Több mint öt évtizedet töltött a színpadon, játszott a Vígszínházban, a Vidám Színpadon és a Játékszínben is. Több mint harminc filmben szerepelt, és számos tévéjátékban is láthatta a közönség.    Filmjei között megtalálható az Egy pikoló világos, A vőlegény nyolckor érkezik, a Butaságom története, az Egy kicsit én... egy kicsit te, tévéfilmjei között van A fekete város, az Abigél, a Szomszédok. Szinkronizált is, többek között ő volt a Frakk, a macskák réme című rajzfilmsorozatban Lukrécia macska hangja. Emellett darabokat fordított németből, franciából, angolból, tanított a Zeneakadémián és Gór Nagy Mária Színitanodájában, valamint rendezett is.

Schubert Éva munkásságát 1984-ben érdemes művész címmel, 2001-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2008-ban a 39. Magyar Filmszemle életműdíjával ismerték el. A drámától a vígjátékig minden műfajban felejthetetlen alakítást nyújtó művészetéért, drámai erővel, humorral, sziporkázó szellemességgel megoldott szerepformálásaiért, a közönség iránti alázattal átitatott, példaértékű életpályája elismeréseként kapta meg 2013-ban a Kossuth-díjat. Ugyanebben az évben Budapest díszpolgára lett.

A Népszava színművésznőről írt nekrológját itt olvashatja el!

Aranyosi Péter kapta az idei Karinthy-gyűrűt. A Rádiókabaréban, illetve az utóbbi időben a közmédia szórakoztató műsoraiban kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotókat és előadókat elismerő díjat csütörtökön adták át a Magyar Rádió Márványtermében.