Publicisztika;nemzeti konzultáció;propaganda;NAIH;propagandaminisztérium;orosz kód;

- Orosz kód - A NAIH szerint nem Rogán minisztériuma a hibás

A honlapot készítő cég munkatársának szakmai hibája, gondatlansága miatt futott orosz analitikai kód a nemzeti konzultáció honlapján, de az elküldött adatokat az orosz szerver nem fogadta - állapította meg a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) vizsgálata, amelyet csütörtökön ismertetett Péterfalvi Attila, a hatóság elnöke.

A NAIH azt követően vizsgálta a nemzeti konzultáció honlapját, hogy sajtóhírek szerint a honlap kódjában szerepel a Yandex nevű orosz IT-cég forgalomfigyelő, adatgyűjtő mérőkódja, amely orosz szervereknek küldte el magyar állampolgárok adatait. A Kormányzati Tájékoztatási Központ akkor közleményben tudatta, hogy a honlapon szereplő analitikai eszközök a honlap hatékonyságát szolgálják.

Péterfalvi Attila elmondta: a NAIH vizsgálata megalapította, hogy a Yandex Metrica kód használatával kapcsolatban a honlapot készítő cégnél történt a mulasztás, az illetékes munkatárs ugyanis csak kikapcsolta a funkció működését, de a honlap hmtl-kódjából nem törölte azt, ezért a felhasználói információkat elküldték a Yandexhez. 

A Yandex ugyanakkor arról tájékoztatta a hivatalt, hogy - mivel a funkció ki volt kapcsolva - a Hollandiában működő szervere nem fogadta az adatokat - tette hozzá.

A 444.hu április elején szúrta ki, hogy a kormány hivatalos nemzeti konzultációs weboldalán, a nemzetikonzultacio.kormany.hu címen az alábbi megjelöléssel kezdődik egy pár soros kód: <!-- Yandex.Metrika counter -->. A Rogán Antal propagandaminisztériuma által készített oldal nevet, e-mail címet és életkort is kér az állampolgároktól, mielőtt válaszolni lehetne az aktuális nemzeti konzultációs kérdésekre.

A Yandex egy orosz technológiai cég, kb. a Google helyi megfelelője, aminek egy csomó más dolgot mellett keresője, e-mail rendszere, felhőszolgáltatása is van. A Google-hez hasonlóan a Yandex is használható arra, hogy egy weboldal forgalmát mérje vele a site tulajdonosa, és mindenféle statisztikai adatot gyűjtsön a látogatókról. 

A kormányzati tájékoztatási központ egy napig tartó hallgatás után közleményében jelezte, hogy kikapcsolták a technikai funkciót, ami elküldte a felhasználók adatait egy harmadik személynek külföldre. "A személyes és véleményadatok egymástól szigorúan elzárt és összeköthetetlen módon vannak tárolva. Tekintettel arra, hogy az egyik ilyen elemző eszköz rosszindulatú félremagyarázásokra adhat lehetőséget, a kormány arra kérte a fejlesztőket, hogy ezt a technikai funkciót kapcsolják ki" - magyarázkodott a központ.