Köszönetet mondott az államfőnek a lengyel katolikus püspöki konferencia elnöke. Sranislaw Gadecki érsek rámutatott, meg kell tartani az egyensúlyt a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom között, egyben garantálni kell a demokrácia működését. Egy hiteles demokrácia csak jogállamban működhet – tette hozzá a főpap.
A katolikus egyházat sok bírálat érte amiatt, mert nagyrészt hallgatott az utóbbi évek legnagyobb lengyelországi jogsértése kapcsán. Sokan úgy vélték, az egyháznak meglenne a befolyása arra, hogy a jó útra terelje a kormánypártot, ehelyett nem tett semmit. Pawel Rytel-Andrianik, a lengyel katolikus püspöki konferencia elnöke azonban a napokban visszautasította a vádat, megfogalmazása szerint az igazságszolgáltatásra vonatkozó kérdések nem az egyház kompetenciájába tartoznak. Reményét fejezte ki, hogy „minden párt a jogállamiságért munkálkodik”.
Paweł Rytel-Andrianik a pápával - Forrás: Paweł Rytel-Andrianik/Facebook
A szóvivő a KNA német katolikus hírügynökség megkeresésére nem akarta kommentálni a belpolitikai botrányt, pedig a PiS bírálói arra kérték az egyházi vezetést, hallassa a hangját, tegyen valamit a jogállam értékeinek megvédéséért.
Bírálatokkal illette a katolikus egyházat az országos igazságszolgáltatási tanács (KRS) elnke, Malgorzata Gersdorf is, aki a Süddeutsche Zeitungban kifejtette, az egyház elérhetne valamit, ha akarna, de „valójában a Jog és Igazságosság pártján áll”. Ezért „nem mondott eddig semmit és a jövőben sem fog”.
Andrzej Duda lengyel államfő vállalja a felelősséget az igazságügyi reformért, új törvénytervezeteket készít elő, a kormány elvárása az, hogy ezek a Beata Szydlo miniszterelnök által kitűzött három célt valósítják meg - jelentette ki kedden Rafal Bochenek kormányszóvivő. Nyilatkozatával egyidőben Duda szóvivője közölte: az államfő aláírta a harmadik, a bíróságok szervezetéről szóló törvényt.
A kormányszóvivő elmondta: "nehéz megérteni" az államfő döntését a kettős vétóról. Mindazonáltal úgy vélekedett, hogy a kormányfő és az államfő közötti kapcsolat "olyan, amilyennek a legfelsőbb állami szervek közötti viszonynak lennie kell".
"Tudjuk, hogy az elnök úr új kezdeményezésre vállalkozott az igazságyügyi reformot illetően, ez ügyben felelősséget vállalt" - szögezte le Bochenek. Emlékeztetett arra, hogy Duda hétfőn kilátásba helyezte, két hónapon belül előterjeszti új tervezeteit. (MTI)