Népszava Anno;

- Évforduló: A nap amelyen lelőtték Dillingert

Tizenkét bankrablás, 300.000 dollárnyi zsákmány és számos tűzharc, bravúros szökés után egy mozifilm után ért véget a hírhedt gengszter karrierje - így írt róla a Népszava anno

Az Amerikai Egyesült Államok nagy szenzációja, hogy John Dillingert, az utóbbi évek legelvetemültebb banditáját, „Amerika első számú közellenségét" hat hónapi hajsza után szombaton éjszaka Chicagóban rendőrség agyonlőtte.

Dillinger már fiatal korában börtönbe került. Ott megismerkedett az alvilággal és kiszabadulása után bandát szervezett és számtalan bankot rabolt ki. Életfogytiglani fegyházra ítélték, de az ohiói börtönből megszökött és gépfegyverrel fölszerelt autójával mindig kivágta magát az üldözők gyűrűjéből.

A chicagói rendőrség bizalmas úton arról értesült, hogy Dillinger este a Biogra-moziban végig akarja nézni a „Manhattani melodráma" című newyorki rablótörténetet. Purvis, a csikágói rendőrség elnöke gépkocsin ülve figyelte a mozi be-járatát és jól látta, amikor Dillinger két nő társaságában bement és jegyet váltott.

Polgári ruhás, fegyveres rendőrök serege vette körül a mozit s a környéken annyira föltűnő volt a polgári ruhás rendőrök viselkedése, hogy többen értesítették — a rendőrséget abban a hitben, hogy alvilági elemek szerveznek támadást a mozi ellen. Két óra múlva, az előadás végén, amikor Dillinger elhaladt Purvis autója előtt, az adott jelre a banditát körülfogták a rendőrök. A gyilkos gyanút fogott, hirtelen revolveréhez kapott, de mielőtt elsüthette volna, a rendőrök és detektívek sortüze végzett vele.

Azonnal meghalt. Egy közelben álló nő a lövésektől a térdén megsebesült. Mihelyt Dillinger elesett, a holttestet többezer főnyi tömeg vette körül és az emléktárgy vadászok zsebkendőt és újságlapokat mártottak vérébe. Dillinger testét a rendőrgolyóik tömege csaknem a fölismerhetetlenségig összeroncsolta a rendőrség még az újságíróknak is csak akkor mutatta meg a holttestet, amikor már autóra tették, hogy elszállítsák.

A szemtanúk szerint attól kezdve, hogy Dillinger belépett a moziba, állandóan egy vörösruhás leány követte, és amikor a gengsztervezér kilépett a Biogra-mozgóból, a leány adott zsebkendőjével jelt a rendőröknek. Purvis rendőrfőnök ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy a rendőrség örök időkre megvédi Dillinger följelentőjét.

Dillinger az utóbbi időben mindent megtett kilétének álcázására. Kövérebb lett, bajuszát megnövesztette, szemöldökét kitépette, hogy ujjlenyomatának összehasonlítását lehetetlenné tegye, ujjainak bőrét lenyúzatta és szépítő műtét útján megváltoztatta orrát és eltávolíttatott arcáról egy közismert forradást.

A rendőrök a kongresszus téli határozata értelmében használták fegyverüket, ami eddig a bűnügyi rendőrök számára tilos volt. Dillinger a nagy hőség miatt nem vette föl inge alá golyóálló páncélját, amit különben állandóan viselt.

Dillinger kézre kerítésére már hónapok óta folyt a hajsza és közben tizenhat rendőrtisztviselő vesztette életét.

A hatóságok legalább negyedmillió dollárra becsülik azt a zsákmányt, amelyhez a bandita a különböző bankrablások révén jutott. Három főcinkosának a kézre kerítésére folytatják a nyomozást.

Dillinger apja, aki Indiana államban köztiszteletben álló gazdálkodó, rádióból értesült fia haláláról. Azonnal Chicagóba utazott, hogy hazaszállítsa a holttestet.

A chicagói halottaskamrát a mutatványosbódék tulajdonosai valósággal megostromolják, hogy hozzájussanak Dillinger emléktárgyaihoz, vagy használati cikkeihez, amelyeket „aranybányának" tartanak.

A bandita ingéért 1000 dollárt kínáltak és ugyanennyit ajánlottak föl négy véres tégláért, amelyet a lövöldözés színhelyén találtak.

Népszava 1934. július 24.