ENSZ;erőszak;Jeruzsálem;zavargások;Sziklamecset;

Fotó: Getty Images/Ilia Yefimovich

- Jeruzsálemben újra pörög az erőszakspirál

Rendkívüli ülést tart hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsa a Sziklamecsetnél lévő fémdetektoros kapuk nyomán kirobbant erőszak eszkalálódása miatt.  A palesztin vezetés felfüggesztette az együttműködést Izraellel.

„Most éppen csend van, de ki tudja, merre tartunk”, válaszolta érdeklődésünkre tegnap délután egy jeruzsálemi önkéntes mentős. Érdeklődésünkre, hogy mennyire vannak biztonságban, a négy gyermekes családanya elmondta: „Amennyire lehet, annyira igen. Magas készültségben, ahol kell, páncélozott autókkal, egymásra figyelve dolgozunk csütörtök este óta”.

A jeruzsálemi zavargások július 14-én kezdődtek, amikor két izraeli katona meggyilkolása és több rejtett fegyver megtalálása után az izraeli rendőrség lezárta a Mecsetek terét. A teret később megnyitották, de fémdetektoros kapukat állítottak fel, ami tiltakozáshullámot indított el a muszlim hívők, vallási vezetők és politikusok körében. A palesztinok vallási vezetőik felhívására nem mennek át a szent helyeikhez, az al-Aksza és a Sziklamecsethez vezető kapukon, ehelyett egész héten az Óváros bejáratánál, az Oroszlános kapunál imádkoztak.

Az indulatok fokozódtak, kedden egy palesztin autós merényletet kísérelt meg izraeli katonák ellen, lelövése pedig utat nyitott a Ciszjordániát igazgató Palesztin Hatóság főereje, a Fatah által meghirdetett "Harag napjának". Csütörtökön is komoly összecsapások voltak, ám pénteken, az újabb "Harag napján" már több emberéletet is követeltek a zavargások. Tegnapra hétre nőtt a halálos áldozatok száma, a sérülteké pedig meghaladta a négyszázat.

Péntek óta Ciszjordániában is eluralkodott a feszültség. Az izraeli védelmi minisztérium erősítést küldött Ramallah térségébe, ahol pénteken vacsora közben, otthonában leszúrtak három zsidó telepest. A támadót meglőtték, és elfogták. Azóta itt is folyamatos a harc az izraeli biztonságiak és kődobáló palesztinok között. Mahmúd Abbász palesztin elnök pénteken bejelentette, hogy a Palesztin Hatóság megszakít minden kapcsolatot Izraellel mindaddig, míg a fémdetektoros kapukat nem távolítják el a Templomhegyről és nem biztosítják a szabad bejárást a muszlim hívők számára szent helyeikhez.

Az Európai Unió szombaton felhívást intézett Izraelhez és Jordániához, hogy működjenek együtt a békés megoldás érdekében. A jeruzsálemi muszlim szent helyek fölött Jordánia és a jordániai Waqf muszlim tanács látja el a felügyeletet. A konfliktusban Recep Tayyip Erdogan török elnök is megszólalt, akitől Reuven Rivlin remélt támogatást. Az izraeli államfő által kezdeményezett telefonbeszélgetésen azonban Erdogan is a fémdetektoros kapuk eltávolítására szólította fel Izraelt. Rivlin hivatalának közleménye szerint Izrael elnöke emlékeztette Erdogant, hogy a törökországi terrormerényleteket Izrael mindig azonnal elítélte és ugyanezt várná el Ankarától is. Sajtóhírek szerint az izraeli kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogyan tudná a biztonsági kapuk nélkül megelőzni a merényleteket a Templom-hegyen, de egyelőre maradnak a fémdetektorok.

Majd mi megvívjuk ezt is...
Jeruzsálemi mentős forrásunk nem optimista a konfliktus békés megoldását illetően. „Igen, látok kiutat, gyorsat és hosszút is”, mondta érdeklődésünkre. „A gyors az lenne, ha hétfőn az ENSZ BT úgy dönt, hogy Izrael mellé áll, és leállítja ezt a nonszensz őrületet, ha végre megszólalnak szövetségeseink is, Európa, Amerika, Egyiptom, Jordánia és Magyarország is. De ez nem fog megtörténni, úgyhogy marad a lassú, a szokásos… Majd mi megvívjuk ezt is... Abbásznak és a Hamásznak is jól jön ha eszkalálódik a helyzet, tehát eszkalálódni fog. Egy kicsit még rosszabb lesz, aztán majd elmúlik ez is, mint 2014-ben”.

Az elnök átszervezte kommunikációs csapatát, kompromittálni akarja az orosz szálat vizsgáló megbízottat és azt kérdezte, megkegyelmezhet-e saját magának.