„Most éppen csend van, de ki tudja, merre tartunk”, válaszolta érdeklődésünkre tegnap délután egy jeruzsálemi önkéntes mentős. Érdeklődésünkre, hogy mennyire vannak biztonságban, a négy gyermekes családanya elmondta: „Amennyire lehet, annyira igen. Magas készültségben, ahol kell, páncélozott autókkal, egymásra figyelve dolgozunk csütörtök este óta”.
A jeruzsálemi zavargások július 14-én kezdődtek, amikor két izraeli katona meggyilkolása és több rejtett fegyver megtalálása után az izraeli rendőrség lezárta a Mecsetek terét. A teret később megnyitották, de fémdetektoros kapukat állítottak fel, ami tiltakozáshullámot indított el a muszlim hívők, vallási vezetők és politikusok körében. A palesztinok vallási vezetőik felhívására nem mennek át a szent helyeikhez, az al-Aksza és a Sziklamecsethez vezető kapukon, ehelyett egész héten az Óváros bejáratánál, az Oroszlános kapunál imádkoztak.
Az indulatok fokozódtak, kedden egy palesztin autós merényletet kísérelt meg izraeli katonák ellen, lelövése pedig utat nyitott a Ciszjordániát igazgató Palesztin Hatóság főereje, a Fatah által meghirdetett "Harag napjának". Csütörtökön is komoly összecsapások voltak, ám pénteken, az újabb "Harag napján" már több emberéletet is követeltek a zavargások. Tegnapra hétre nőtt a halálos áldozatok száma, a sérülteké pedig meghaladta a négyszázat.
Péntek óta Ciszjordániában is eluralkodott a feszültség. Az izraeli védelmi minisztérium erősítést küldött Ramallah térségébe, ahol pénteken vacsora közben, otthonában leszúrtak három zsidó telepest. A támadót meglőtték, és elfogták. Azóta itt is folyamatos a harc az izraeli biztonságiak és kődobáló palesztinok között. Mahmúd Abbász palesztin elnök pénteken bejelentette, hogy a Palesztin Hatóság megszakít minden kapcsolatot Izraellel mindaddig, míg a fémdetektoros kapukat nem távolítják el a Templomhegyről és nem biztosítják a szabad bejárást a muszlim hívők számára szent helyeikhez.
Az Európai Unió szombaton felhívást intézett Izraelhez és Jordániához, hogy működjenek együtt a békés megoldás érdekében. A jeruzsálemi muszlim szent helyek fölött Jordánia és a jordániai Waqf muszlim tanács látja el a felügyeletet. A konfliktusban Recep Tayyip Erdogan török elnök is megszólalt, akitől Reuven Rivlin remélt támogatást. Az izraeli államfő által kezdeményezett telefonbeszélgetésen azonban Erdogan is a fémdetektoros kapuk eltávolítására szólította fel Izraelt. Rivlin hivatalának közleménye szerint Izrael elnöke emlékeztette Erdogant, hogy a törökországi terrormerényleteket Izrael mindig azonnal elítélte és ugyanezt várná el Ankarától is. Sajtóhírek szerint az izraeli kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogyan tudná a biztonsági kapuk nélkül megelőzni a merényleteket a Templom-hegyen, de egyelőre maradnak a fémdetektorok.