McCain;republikánusok;Donald Trump;John McCain;Obamacare;McConell;

Fotó: AFP/Saul Loeb

- Republikánus vereség a szenátusban

A kormánypárti táboron belüli ellenállás miatt tegnap ismét elbukott az Obamacare-t helyettesítő törvény elfogadási kísérlete.

Az amerikai republikánusoknak ezúttal sem sikerült elképzeléseik szerint átalakítani Barack Obama egészségügyi reformját. Közép-európai idő szerint keddre virradó hajnalban a konzervatívok két újabb szenátora jelentette be, hogy nem támogatja a párt szenátusi frakcióvezetője, Mitch McConnell nevéhez fűződő tervezetet. Ez azt is jelenti, hogy ez a beadvány végérvényesen elbukott.

McConnell nyilvánvalónak nevezte, hogy nem tudják az Obamacare-ként ismertként vált törvényt egy újjal helyettesíteni. Szerinte a megoldás az, hogy az előző amerikai elnök fontos reformját teljes egészében vonják vissza és egy minden elemében új egészségügyi csomagot fogadjanak el. Bejelentette, hogy az Obamacare teljes visszavonásáról szóló szavazást már az elkövetkező napokban megtartják. A törvény két éves késéssel lépne életbe, hogy addig elfogadhassák az új reformot. McConnell „stabil átmeneti időszakról” tett említést. A republikánus frakcióvezető ezzel Donald Trumphoz csatlakozott, aki a Twitteren teljes újrakezdést követelt. Az amerikai elnök azt is írta, hogy az új törvény kidolgozásában az ellenzéki demokraták is részt vesznek majd. John McCain republikánus szenátor betegágyáról „pártok feletti” eljárást követelt.

Az Obamacare teljes vagy részleges visszavonása Trump egyik legfontosabb választási ígérete volt. A republikánusoknak is szálka volt a szemében az előző elnök egészségügyi reformja, amiatt fanyalogtak, mert szerintük túl drága, s az állam túlzott beavatkozását vonja magával. Abban azonban nem tudtak közös nevezőre jutni a demokraták, hogyan nézzen ki a következő szabályozás. A párt konzervatív szárnya úgy vélte, hogy a tervezet nem elég számukra, a liberálisabbak viszont a szegény rétegek sorsa miatt aggódtak.

McConnell tervezete azt követően bukott meg végérvényesen, hogy Jerry Moran és Mike Lee szenátorok is bejelentették, nem szavazzák meg az átdolgozott egészségügyi javaslatot. Ezzel négyre emelkedett a tervezetet nyíltan elutasító republikánus szenátorok száma. (52 tagú a republikánus frakció a szenátusban.) Ám a javaslatnak csak akkor lett volna bármi esélye is, ha legfeljebb két republikánus honatya szavaz nemmel. A demokraták 48 képviselője biztosan nemmel szavazott volna.

A republikánusok vezető politikusai, köztük Paul Ryan a képviselőház elnöke, nem foglaltak állást a legújabb fejleményekről.

Már a két szenátor bejelentése előtt is kérdéses volt, hogy többséget kap-e a tervezet, ezért a 80 éves McCain megbetegedése miatt el is halasztották. A veterán republikánus szenátor azt üzente: a republikánusoknak és a demokratáknak együtt kell működniük a kérdésben. „A kongresszusnak vissza kell térnie a normális ügymenethez” – hangoztatta.

Előzőleg, májusban a képviselőházban a republikánusok biztos többségük ellenére is nehezen vitték keresztül a reform leépítését. A szenátusban azonban még nagyobb kihívást jelent a republikánusok számára, mit kezdjenek az Obamacare-rel. Júniusban már kénytelenek voltak elhalasztani egy erről szóló szavazást, mert a frakcióban nem volt meg a kellő többség egy tervezethez. A demokraták egytől egyig elutasítják a republikánusok tervezeteit, s azt követelik, őket is vonják be az Obama reformjának átdolgozásáról szóló tárgyalásokba.

Thomas Greminger lett az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) új főtitkára, miután az ötnapos vétóidőszak alatt egy kifogás sem érkezett a svájci diplomata jelölése ellen - közölte a szervezet osztrák elnöksége.