1989 óta nem járt nálunk hivatalban lévő izraeli miniszterelnök, most európai turnéja során Emmanuel Macront követően Orbán Viktor fogadja Benjamin Netanjahut. Párizsban az izraeli miniszterelnök arról beszélt, mennyire fontos számára Izrael és az európai országok fokozott együttműködése – ez azonban nem annyira az EU mainstreamjére, sokkal inkább az EU-n belül számos okból különutas visegrádi államokra (V4) vonatkozhat. A magyar kormányfő kedd reggel látja vendégül Netanjahut, ezt egy sajtótájékoztató és ebéd követi.
MTI Fotó Kovács Tamás.jpg
Benjamin Netanjahu kedd délután koszorút helyez el az ismeretlen katona sírjánál, majd Áder János fogadja őt, este pedig egy vacsora keretében ismét találkozik Orbán Viktorral. Szerdán lesz Netanjahu V4-napja, amikor külön tárgyal és együtt is ebédel a cseh, a szlovák, a lengyel és a magyar miniszterelnökkel. Ezután a vendég és vendéglátója részt vesz egy izraeli-magyar üzleti fórumon (az Eximbank nemrég nyitott egy 50 millió eurós hitelkeretet a kétoldalú üzletek fellendítésére), majd este látogatást tesznek a magyar zsidó közösségnél. Izraelben a baloldal azt kérte Netanjahutól: addig ne látogasson el Magyarországra, amíg a magyar miniszterelnök nem vonja vissza Horthy Miklós pozitív értékelésével kapcsolatos szavait. Netanjahu ehelyett Izrael nagykövetét utasította: vonja vissza azt a kijelentését, hogy a Soros György elleni kampány antiszemita lenne - holott azt a magyar zsidó közösség is elítélte.
Csalódott is a Mazsihisz a magyar kormány Soros-ellenes propagandakampányával kapcsolatos izraeli álláspont miatt. Heisler András, a legnagyobb magyarországi zsidó szervezet elnöke az amerikai AP hírügynökségnek nyilatkozott azt megelőzően, hogy Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő Budapestre érkezett. Azt mondta, a magyar zsidók cserbenhagyásnak érzik az izraeli álláspontot. Múlt héten Heisler Jeruzsálemben járt, ahol a miniszterelnöki hivatalban Netanjahu tanácsadóival is tárgyalt, s azt kérte az izraeli kormánytól, fejtse ki részletes véleményét a Soros-ellenes plakátokról. Kérdéses azonban, hogy minderre a budapesti diplomáciai vizit idején sor kerül-e, hiszen az izraeli miniszterelnök egyértelműen barátkozni érkezett hazánkba.
Miközben Benjamin Netanjahu izraeli és Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyre szorosabbra fűzi szövetségét, az Amnesty International Magyarország és Amnesty International Izrael komoly aggodalommal figyeli, hogyan lesz egyre nehezebb a jogvédő szervezetek és aktivisták munkája mindkét országban. Közölték: mindkét ország vezetője gyűlöletet szít az egyetemes ember jogok és közös értékek ellen, megpróbálja aláásni a jogvédő szervezetek és aktivisták szerepét a társadalomban és megbélyegző kampányt folytat ellenük. Mindkét országban olyan jogszabályokat fogadtak el, és a hírek szerint terveznek elfogadni, amelyek korlátozzák azoknak a civil szervezeteknek a munkáját, amelyek a demokratikus értékekért, az emberi jogokért és a hatalom átláthatóságáért küzdenek. Azt is írták: úgy tapasztalják, hogy Magyarországon és Izraelben is egyre mérgezőbbé válik a közbeszéd, amelyhez nagyban hozzájárul a jogvédő szervezetek – köztük az Amnesty International – ellen folyó megbélyegző és hamis vádakat megfogalmazó magyar és izraeli kormányzati lejáratókampány. Az emberi jogi civil szervezet vezetői felszólították mindkét miniszterelnököt, hogy alapjaiban változtasson az emberi jogokkal kapcsolatos hozzáállásán. Azonnal vessenek véget az alapvető jogok és értékek elleni populista támadásaiknak, és térjenek vissza egy olyan politikához, amely tiszteletben tartja és védi mindenki jogait függetlenül annak politikai nézeteitől, akkor is, ha az illető kényelmetlen igazságokat tár fel a kormány jogsértő politikájával kapcsolatban.