jótékonyság;jog;ételosztás;önkéntesség;Food Not Bombs;Food is a Right;

Fotó: Vajda József

- Az étel és a hajlék jog, nem kiváltság

Több tonnányi ételt ment és főz meg a rászorulóknak a budapesti Food Not Bombs. Az önkéntesek a nyitottabb társadalomért is dolgoznak.

7800 kilogramm alapanyag és 10 400 adag melegétel. Ez a Food Not Bombs (FNB) Budapest 2016-os mérlege. A csapat a kidobásra szánt zöldségeket és gyümölcsöket ment meg piacokról, majd rászorulóknak főz.

- Jó kapcsolatot alakítottunk ki az árusokkal. Tudják, mikor jövünk és kikészítik azokat a zöldségeket és gyümölcsöket, amiket nem tudtak eladni, mert szépséghibásak, nyomódottak. Az egyik piacozásnál már FNB-s pólóban várt minket egy árus - mondta Márta Judit, az ételpazarlás ellen fellépő FNB Budapest egyik aktivistája. A 2014 óta minden héten akciózó csapat a Fehérvári úti és a Fővám téri piacokról gyűjti be szombatonként a kidobásra ítélt alapanyagokat, előző hétvégén például a nyári szezonnak is köszönhetően mintegy 200 kilogrammot. A zöldségeket és a gyümölcsöket vasárnaponként önkéntesek dolgozzák fel, majd 150-200 adagnyi ételt főznek belőle. A menü vegetáriánus, levesből, főételből és salátából áll. Egy pékségtől is megkapják a megmaradt élelmiszert. Minden vasárnap a Boráros téren osztanak, kéthetenként szombaton pedig az aluljárókat járva kínálnak bedobozolt ételt.

Az FNB Budapest egy nemzetközi kezdeményezés magyar csoportja, csak közösségi finanszírozásból tartják fenn magukat. - Főztünk már a Társadalomelméleti Kollégium konyháján, aztán az Élesztőházban kaptunk helyiségeket, nemrég költöztünk át a Food Truck Udvarba. A költségvetésünk az éves támogatói buliból jön össze. Az új helyiségek felújítása azonban ennek a felét elvitte, ezért szeptemberben is szervezünk egy támogatói bulit és még most júliusban indítunk egy magyar és egy nemzetközi crowdfunding kampányt, hogy a felújításhoz szükséges összeget összekalapozzuk - mondja Márta Judit. Vannak nehéz pillanatok a munka során, de motiváló, hogy önerőből sok mindent elért a mozgalom és hogy egy szuper közösség része lehet.

Egy ilyen kezdeményezés életben tartásához nélkülözhetetlenek az önkéntesek. Bárki részt vehet bármelyik munkafolyamatban, legyen az piacozás, az alapanyagok feldolgozása, ételosztás vagy takarítás. Ugyan 15 kilogramm zöldbab megpucolása lélekölőnek tűnik, de a társaság kárpótol. Az FNB-nél mindig jó a hangulat, a légkör befogadó, szó szerint bárki bármikor beeshet az utcáról. Tinédzserektől kezdve egészen a nyugdíjas korúakig sokan megfordulnak itt, magyarok és külföldiek egyaránt.

Ottjártunkkor két amerikai lány csatlakozott a csapathoz, akik Budapesten a Pázmányon végeznek kutatást és programot kerestek a hétvégére. Az önkéntesek egy része azért jön, mert szociálisan érzékeny, mások a közösségi élményért vesznek részt a munkában. Beszélgetésre nemcsak az ételek feldolgozása, hanem az osztás közben is van lehetőség. Az FNB így nemcsak az ételpazarlás ellen, hanem egy nyitottabb társadalomért is dolgozik.

A mozgalom az aktivizmushoz azonban nem úgy viszonyul, mint egy jótékonysági kezdeményezés, ami szerintük alá-fölérendelt viszonyt eredményez. Ráadásul fenntartja a meglévő társadalmi-gazdasági rendszert, amelyben a lakásszegénység és az éhezés egyre több embert sújt. Inkább úgy fogalmaznak, szolidárisak azokkal, akiket magukra hagyott a társadalom. Az étel és a hajlék ugyanis jog, nem kiváltság.

Infó:

FNB Budapest “Food is a Right” akciója

Szombat 14.00-tól piacozás a Fővám téri és a Fehérvári úti Vásárcsarnokban

Vasárnap 10.00-tól közös főzés a Food Truck Udvarban, 16.00-tól ételosztás a Boráros téren

További információ a Food Not Bombs Budapest Facebook-oldalán és a www.fnbbudapest.hu-n

A Szikszón élőknek is joguk van eldönteni, hogy mivel éljenek együtt – hívta fel a helyi önkormányzat figyelmét internetes bejegyzésében dr. Piskóti István professzor, a Miskolci Egyetem Marketing Intézetének igazgatója aki élére állt egy tiltakozási akciónak.