Már elkezdték beengedni az embereket, amikor a rendőrség úgy döntött, eljött az ideje, hogy kiürítse a Kossuth teret. Némi várakozás után a beléptetési procedúra megismétlődött. A táskák tartalmát láthatósági mellényben lévő rendezők vizsgálták át. A Budapest Pride szervezői szerették volna, ha a felvonulást az idén fémkordonok nélkül biztosítja a rendőrség. Ehhez képest a környező utcákban is kordonok álltak.
Gyorsan nőtt a tömeg. A legkülönbözőbb méretű szivárványos lobogók mellett uniós, magyar, antifasiszta és székely zászlót is láttunk. „A különbség számít, vagy az, ami közös?” – olvashattuk egy kartonpapíron a költői kérdést. A színes forgatagban azt gondoltuk volna, nincs olyan öltözék, amelyben valaki képes lenne feltűnést kelteni. Tévedtünk: a sötét öltönyben, nyakkendőben megjelenő Schmuck Andornak sikerült.
Az LMBTQ-közösség nem külön jogokat akar, hanem egyenjogúságot – hangsúlyozta az Országház előtt felállított színpadon Schilling Árpád rendező. Heteroszexuálisként fájdalmasnak nevezte, hogy 2017 Magyarországán még mindig vannak olyanok, akik „nem normálisnak” tartják a melegeket, és számukra az a tolerancia netovábbja, amikor hajlandók megengedni: „csinálják a négy fal között”.
A rendező elmondta, hogy ő csalódott katolikus, akit zavar a húsvéti körmenet. Mégsem jut eszébe azt követelni, hogy tiltsák be.
Schilling Árpád utalt rá, hogy Orbán Viktor milyen szöveggel akarta nevetségessé tenni a Jobbik elnökét („nem én szoktam más férfiak szoknyája mögé bújni”). A kormányfő ezzel nem Vona Gábort sértette meg, hanem az LMBTQ-embereket – állapította meg a rendező. Orbán Viktor szerinte elszabadította a „suttyó buzizást”, ezért bocsánatkérésre szólította fel a miniszterelnököt.
Harminchat nagykövetség közleményben állt ki a Budapest Pride mellett, jelentős részük a felvonuláson is képviseltette magát. A civil szervezetek közül különösen nagy tapsot kapott a Keresztények a melegekért nevű szerveződés és például a „támogató szülők” csoportja.
Mivel nem tudták elérni, hogy kordonmentes legyen a felvonulás, a szervezők – a rendőrséggel egyeztetve – az utolsó órákban megváltoztatták az útvonalat. A Városliget helyett a Lánchídon át a Várkert Bazárhoz indultak. Azon a részen, ahol az eredeti és a módosított útvonal már nem fedte egymást, fémkordonok helyett rendőrsorfal zárta le a területet.
Dübörgő zene, tánc és jókedv, rengeteg fiatal – az idén is ez jellemezte a Budapest Pride-ot. A Népszava kérdésére a szervezők közölték, becslésük szerint 22-23 ezren vettek részt a rendezvényen. Az adat némileg túlzónak tűnik, de az biztos, hogy nagyon sokan voltak. Annyira sokan, hogy amikor a menet eleje a budai oldalon megérkezett a Várkert Bazárhoz, a vége még javában a pesti oldalon kígyózott.