Valóságos mestermű az, amit Angela Merkel a G20-ak szombaton véget ért csúcstalálkozója során végrehajtott. Már csütörtök óta lázasan tárgyalt a résztvevőkkel azért, hogy a hamburgi tanácskozássorozat ne fulladjon kudarcba, s sikerüljön minden résztvevő által aláírt zárónyilatkozatot kiadni. Ez létre is jött, igaz, kissé szokatlan módon. A dokumentumnak a klímavállalásokról szóló részébe az amerikai kifogásokat is belevették, miközben egy zárónyilatkozat célja éppen az, hogy minden résztvevő magáévá tegye a közösen megfogalmazott célkitűzéseket.
Lehet-e sikerről beszélni? Abból a szempontból mindenképpen, hogy megszületett a dokumentum. A G20-ban azonban túl sok lett az egó, az olyan politikus, aki a saját érdekeit tartja szem előtt, s képtelen együttműködésben gondolkodni. A kereskedelemről szóló részt ugyan minden ország támogatta, de ebbe is bele kellett venni egy olyan kitételt, amelyhez Donald Trump ragaszkodott, nevezetesen bizonyos esetekben az adott ország „jogos önvédelmi mechanizmusokhoz” nyúlhat, magyarán megengedett a protekcionizmus.
Az amerikai elnök ismét bizonyságát adta annak: Amerika nemhogy nem törekszik vezető szerepre a világban, még azt is felrúgja, amiről nagy nehézségek árán sikerült megállapodni. Recep Tayyip Erdogan sem tagadta meg önmagát. A zárónyilatkozat közzététele után váratlanul bejelentette, ő aláírta ugyan, de a török parlament úgysem adja rá áldását. Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenállása miatt pedig még csak napirendre sem vették az embercsempészek megbüntetésének témakörét.
A G20-t több vezető mintha nem komoly fórumnak, inkább játszótérnek tekintené, amit mi sem bizonyít jobban, hogy Trump az egyik tanácskozásra lányát, Ivankát küldte be maga helyett. Érdekes lenne, ha ugyanez megtörténne egy uniós csúcson.
Ferenc pápa sommázta találóan a csúcs eredményeit. Rámutatott, veszélyes szövetségek alakulnak ki a nagyhatalmak között. Volt-e egyáltalán értelme a csúcsnak? A hamburgiak, akik valóságos utcai harcokat élhettek át, alighanem úgy vélik: legközelebb egy telefonkonferencia is bőven elég lenne.