A plakátokon látható fotó még 2005-ben készült Kijevben, ahol Soros György az ukrajnai látogatása végén sajtótájékoztatót tartott. A teljes képen, amiből a plakáton csak az üzletember fejét használták fel, Soros mosolyogva mutat a képből kifelé, valószínűleg arra egy újságíróra, aki kérdést akart intézni hozzá. A fotót egy ukrán fotós készítette, aki annak idején főáállású stábfotós volt egy cégnél, így a fotóinak jogai a cégé lettek.
Magyar Gábor ügyvéd az Esti Gyorsban azt mondta, hogy nem lehet tudni valójában, hogy a Magyar Távirati Iroda milyen szerződést kötött az érintett céggel még 10 évvel ezelőtt. Az ügyvéd szerint a fotóriporter akár tiltakozhatna is az ellen, hogy fotóját – engedélye nélkül - egy politikai gyűlöletkampányhoz használják fel.
Közben a 444 kiszúrta, hogy az MTVA minden ilyen fotóértékesítési szerződésben alapfeltételként kiköti, hogy a birtokukban lévő fotókat csakis a rajtuk szereplő személyek hozzájárulásával szabad reklám-vagy kampánycélokra felhasználni.
A vonatkozó szerződési pont így szól:
Tudomásul veszem, hogy a fényképfelvétel(ek) közszolgálati tevékenység részeként, vizuális-sajtóinformációként, tömegtájékoztatási célra, és nem reklám vagy politikai reklám illetve árupropaganda céljára készült(ek). Ebből következően a fényképfelvétel(ek) ilyen célú felhasználása nem engedélyezett! Tehát a fénykép(ek) ilyen célú felhasználásához a fotón felismerhetően ábrázolt személy(ek)- (ingó és ingatlan vagyontárgy, termék esetén a tulajdonos(ok)) beleegyező nyilatkozatát a felhasználás előtt köteles vagyok beszerezni. Kötelezettséget vállalok arra, hogy jogsértő felhasználás esetén az ábrázolt személynek, örököseinek és / vagy a Szolgáltatónak okozott károkat megtérítem - idézik az MTVA által meghatározott és hivatalosan elkészített szerződésrészletet.
Korábban pont egy ilyen levelet kapott az MTVA/MTI értékesítési vezetőjétől az Együtt, amikor az MTI fotóarchívumából akartak portréfotót vásárolni, hogy abból aztán plakátot szerkesszenek, de ezt nem engedélyezték. A portál arról kérdezte az MTVA sajtóosztályát, hogyan lehetséges, hogy az egyik félnek nem engedik meg, hogy a neki eladott képet politikai kampányra használja, míg a másiknak igen. Ők a megrendelőhöz irányították a portált, az ÁSZ betartása ugyanis szerintük az ő felelőssége, a Lounge Design Kft. azonban nem hogy erre, az előző témába vágó leveleikre sem válaszolt.