Ha a nyolcszoros árkülönbség nem lenne elég megdöbbentő, még ennél is lehet sokkal olcsóbban ilyen létesítményeket építeni: tavaly ugyanis szintén Oroszországban mindössze hárommillió rubelből (13 millió forintból) alakítottak ki versenyhelyszínt.
Bár a projekteknek lehetnek olyan sajátosságai, amelyek miatt eltérnek a költségek, a nyolcszoros szorzó akkor is megdöbbentő. Különösen annak fényében, hogy az oroszoknak általában nem sikerül korrupciómentesen megoldaniuk az ilyen fejlesztéseket.
13 millió forintból itthon nemhogy a felépítést, de a tervezést, az engedélyezési, ellenőrzési munkákat sem sikerült megoldani: előbbi 118,5, utóbbi 58,9 millió forintot emésztett fel. Erre jött rá a két részre osztott kivitelezés 2,9 milliárdja, ami függetlenül attól, hogy a beruházást szétszedték, egy cégnél, a mindkét közbeszerzésen nyertes West Hungária Bau Kft.-nél (WHB) landolt (a cég neve az MTK-stadion építéséről lehet ismerős).
Az építkezésnél a nagyobb falat a Dunába épített talapzat kialakítása volt, amit még tavaly decemberben kezdtek, és több mint 1,9 milliárd forintba került.
Ennek funkciója tulajdonképpen annyi, hogy megtartsa a felette lévő medencét, valamint az arra épített tornyot. Ezt azonban – amint erről a Magyar Nemzetnek Borsa Miklós, a vb szervezésén dolgozó Bp2017 Kft. szóvivője beszámolt – nem bontják el a világbajnokság után. Mint fogalmazott: ha a későbbiekben lesz hasonló verseny Magyarországon, akkor így csak a tornyot kell majd újraépíteni.
Az összesen 35 versenyző minden egyes pontozott ugrása a teljes költségre vetítve 15 millió forintunkba fog kerülni.
A vébé után lebontandó torony egy ugrásra vetített költségei most pár, a kánikulában a munka után kikapcsolódó vendégmunkásnak hála sokat javult. A jelenségre a magyar blogszcéna egyik legendája, a legendás Apple-fanboy, handras figyelt fel, és ő is osztotta meg a videót a 444-gyel: