Bekeményítettek a pride-osok is, akik a fejükbe vették, márpedig ők tényleg és mindenképp szabadon ( micsoda felforgató egy fogalom ez!) akarnak vonulni, jogaik teljes birtokában, nem ketrecbe zárva, mutogatva, mint holmi szerencsétlen majmok.
A szervezők ezért ma sajtótájékoztatón jelentették be: alternatív útvonalat, illetve akár kordonbontást is terveznek. Karlik Cintia, a Budapest Pride szóvivője ismét leszögezte: indokolatlannak és aránytalannak tartják a rendőrség csütörtöki bejelentését, amely alapján teljes területzárással biztosítanák rendezvényüket.
( jelen írás közreadója már kora reggel látta, amint rendőri felvezetéssel megérkeztek a kordonokat szállító teherautók az Oktogonra, majd egy csapat munkás némi tétovázás után, emberi felvezetéssel megindult az Andrássy út irányába)
A szóvivő hangsúlyozta, a kordonok nem nyújtanak teljes biztonságot, a tapasztalatuk ugyanis az, hogy csak a rendőri jelenlét segíthet megakadályozni az atrocitásokat. Kérdésekre válaszolva Karlik Cintia elmondta, egyelőre nincs végleges forgatókönyvük a szombati vonulásra; a biztonságot szem előtt tartva hoznak majd döntést, ami a törvényes eszközök kimerülése után akár a kordonbontás is lehet.
Márpersze, ha nem lesznek alternatív útvonalak.
A kisföldalatti a teljes vonalon közlekedik, de több állomást is lezárhatnak: várhatóan délután 3 és este 6 között a szerelvények megállás nélkül haladnak át a Hősök tere és az Opera közötti, majd fél nyolcig a Hősök tere és az Oktogon közötti állomásokon.
A 2-es metró Kossuth Lajos téri megállóját várhatóan délután két órától fél hatig lezárják, a szerelvények csak áthaladnak rajta. A 2-es villamos és a DH jelzésű nosztalgiavillamos várhatóan délután 2 óra és este 6 között rövidített útvonalon, csak a Közvágóhíd és a Kossuth Lajos tér (Széchenyi rakpart) között közlekedik.
A 4-es és 6-os villamos várhatóan fél öttől 17 óra 10 percig az Oktogonnál nem áll meg. Ugyanakkor előreláthatólag 17 óra 10 perctől 17 óra 50 percig a villamosok két szakaszon, megosztva közlekednek: a dél-budai végállomásuktól a Blaha Lujza térig, a Széll Kálmán tértől pedig az Oktogonig. Ezen kívül a forgalomkorlátozások számos troli- és autóbuszjáratot is érintenek - közölte a BKK.
Karlik Cintia emlékeztetett, egy tavalyi közvélemény-kutatásuk szerint a lakosság 60 százaléka támogatja, hogy az LMBTQ-embereknek olyan jogai legyenek, mint a többségi társadalomnak. Ez szerinte azt mutatja, hogy az emberek sokkal elfogadóbbak, mint ahogy arra a politikai közbeszédből következtetni lehetne.
Soha még ennyi, harminchat nagykövetség biztosította támogatásáról a magyarországi leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű és queer (LMBTQ) közösségeket, valamint a békés és törvényes keretek közötti önkifejezésüket a 22. Budapest Pride fesztivál alkalmából csütörtökön kiadott közös közleményében.
Hollander Dániel, a Budapest Pride másik szóvivője - az MTI tudósítása szerint - pozitív jelként értékelte, hogy tavaly már nem voltak ellentüntetők a meneten, továbbá megjegyezte, a szervezők 250 menetkísérővel és 50 jogi megfigyelővel segítik a biztonságot, utóbbiak pedig kamerával rögzítik az esetleges atrocitásokat.
A társadalmi elfogadottságot javítja az a tendencia is, hogy egyre többen ismernek személyesen LMBTQ-embereket: a legutóbbi felmérésükben megkérdezettek 26 százaléka nyilatkozott ugyanis így, szemben a több évvel korábban mért 12 százalékkal.
A szóvivők egy kordonokkal lezárt terület előtt tartották meg sajtótájékoztatójukat, és előírták az újságíróknak, hogy csak a kordonokon belülre állva kérdezhetnek. Karlik Cintia szerint ezzel azokra az "értelmetlen, nem létező jogszabályokra" akarták felhívni a figyelmet, amelyek alapján "bizonyos emberek csak kordonok között nyilvánulhatnak meg".
Az MSZP miniszterelnök-jelöltje, Molnár Gyulával, a párt elnökével közösen kiadott közleményében lezögezi: demokrataként minden olyan mozgalmat támogatunk, amely az igazságosság és az állampolgári egyenlőség mellett áll ki. A magánélet szentségét garantáló fontos törvényt az MSZP kormányzása alatt fogadta el a parlament. A Pride a pártoktól független ügy. Arról szól, hogy milyen országban akarunk élni: kirekesztő vagy befogadó társadalomban. A politika feladata, hogy biztosítsa azokat a kereteket, hogy a magánéletét mindenki úgy élhesse meg, ahogy akarja. A budapesti MSZP, ahogy eddig, most is ott lesz a Budapest Pride-on- írják a dokumentumban.