A törvényhozás lehetővé tette a házasságkötést az egyneműek számára úgy, hogy 70 kereszténydemokrata képviselő is az előterjesztésre voksolt, egy érzelmektől sem mentes vita végén. Alexander Gauland, a párt listavezetője a Bild am Sonntagban úgy vélte, hogy a döntés „káros a társadalomra nézve”. Thomas de Maiziere belügyminiszter úgy véli, sikerrel járhat egy beadvány a karlsruhei alkotmánybíróságnál. Ő maga is nemmel voksolt, mert jogászként úgy véli, ehhez az alaptörvény módosítására is szükség lenne. Ebben az szerepel, hogy a házasság a férfi és a nő közötti kapcsolat.
Volker Kuder, a CDU frakcióvezetője valószínűsíti, hogy a kérdésben tanácskozást tartanak az alkotmánybírák. A döntés után a CDU egy meleg politikusa bejelentette, házasságot köt párjával.
Szakértők szerint az AfD célja egyértelmű: meg akarja szerezni azoknak a konzervatív szavazóknak a voksait, akik mindeddig a CDU támogatói voltak. Egyértelmű ugyanis, hogy sok konzervatív németnek nem tetszik az, hogy pártjuk lényegében lehetővé tette a törvény pénteki elfogadását. Igaz, a társadalom túlnyomó többsége, több mint hetven százaléka támogatja a liberális jogszabályt.
Az AfD-nek szüksége van minden voksra. Miközben a párt tavaly ősszel még igen jól állt a közvélemény-kutatások szerint, felmérések szerint 13-15 százalékos volt a népszerűségi mutatója, a menekültválság iránti érdeklődés csökkenésével a párt mutatói is megindultak lefelé a lejtőn. Irodától függően az Alternatívára a németek 7-9,5 százaléka szavazna, ha most rendeznék meg a parlamenti választást. Az ország polgárai egyébként szeptember 24-én járulhatnak majd az urnákhoz.