Donald Trump;

Az amerikai elnök az első külföldi útja során visszafogta magát. FOTÓ: GETTY IMAGES/CHIP SOMODEVILLA

- Donald Trump fütyül a tényekre

A Fehér Ház ura finoman fogalmazva is hadilábon áll a tényekkel. Még nem volt amerikai elnök, aki ennyi hamis kijelentést tett volna.

Már a tavalyi választási kampány során is listába szedte az amerikai média Donald Trump ferdítéseit, nagyotmondásait, másokra tett vádaskodó megjegyzéseit, állításait, amelyek köszönő viszonyban sem voltak a valósággal. S ez beiktatása óta sem változott. A The New York Times nemrég egy teljes oldalt szentelt a 45. elnök hazugságainak, s a január 20-tól június 21-ig terjedő összeállításból megdöbbentő kép bontakozott ki. Pedig a lap külön kiemelte, hogy konzervatív mércét alkalmaztak. Ha a kisebb füllentéseket, csúsztatásokat is számításba veszik, még riasztóbb a végeredmény.

Elnöksége első 40 napja során Trump legalább 20 nyilvánvaló valótlanságot mondott, de minden félrevezető megjegyzését beleértve mind a 40 napra jutott valamilyen hamis állítás. Március 1-től kissé javult a helyzet, ám 113 nap alatt így is legalább 74 megkérdőjelezhető kijelentést tett a Fehér Ház lakója, írta a lap. Igaz, néha „pihent” a hétvégéken, amikor egyetlen Twitter bejegyzést sem írt, s visszafogta magát első külföldi utazása idején is. Az elnök ráadásul elvárja, hogy beosztottai is ismételgessék kijelentéseit. Emiatt válik naponta nevetség tárgyává szóvivője, Sean Spicer, s ezért kényszerült tanácsadója, Kellyanne Conway kínos magyarázkodásra Trump „alternatív valóságáról”.

A The Washington Postnál külön rovat foglalkozik az elnöki kijelentések ellenőrzésével, Trump első száz napja időszakában csaknem 500 hazug állítást számoltak össze. A Toronto Star a minap az elnök egyetlen beszédében 18 hamis állítást pécézett ki. A Huffington Post Pulitzer-díjat adna a New York Times két újságírójának, David Leonhardtnak és Stuart A. Thompsonnak, amiért dokumentálták Trump hazugságait.

Elnökként Trump egyik első hamis állítása az volt január 21-én, hogy már legalább 14-15 alkalommal szerepelt a Time magazin címlapján, többször, mint bármelyik amerikai elnök. Nem igaz, Trump 11-szer, ám Richard Nixon 55-ször került a hetilap borítójára. Múlt héten derült ki, hogy a milliárdos számos hamis Time-címlapot nyomatott, s ezek lógnak bekeretezve minden Trump-golfklub falán.

Gyakran a hiúság Trump nagyotmondásainak fő motivációja. Hónapok elteltével sem tud belenyugodni abba, hogy Barack Obama beiktatásán nagyobb tömeg volt, mint az övén. Többször büszkélkedett azzal, hogy sikerült lealkudnia egy vadászrepülő árát, s ezzel 725 millió dollárt spórolt a büdzsének. Ám már hivatalba lépése előtt tervbe vették az árcsökkentést. Akárcsak azokat a gyárnyitásokat Michiganben, amelyeket szintén saját érdemének tulajdonít.

Igyekszik szisztematikusan aláásni a választási rendszer tisztaságába vetett hitet, miközben kikéri magának, hogy azzal vádolják, a Trump-kampány emberei összejátszottak Oroszországgal az elnökválasztás befolyásolására. Váltig állítja, hogy tavaly novemberben 3-5 millió illegális bevándorló szavazott, ezért előzte meg őt a leadott voksok számát tekintve Hillary Clinton, de erre semmiféle bizonyíték nincs. Legújabban külön bizottságot hozott létre a Fehér Ház a választás tisztaságának vizsgálatára. Minden államtól bekérik a szavazók adatait, nevekkel, társadalombiztosítási számokkal, politikai hovatartozással egyetemben. Már 20 állam visszautasította, hogy kiadja ezeket az érzékeny információkat.

Az elnök egyik legsúlyosabb állítása kétségkívül az volt, hogy Obama lehallgattatta telefonjait a Trump-toronyban. Demokraták és republikánusok, illetve a különféle hírszerző ügynökségek emberei egyaránt visszautasították az alaptalan vádat, hisz az elnöknek nincs ilyen felhatalmazása, csak bíróság rendelhet el lehallgatást.

Viszonya Obamával mélypontra süllyedt, mivel Trump – a hagyományokkal ellentétben – folyamatosan bírálja elődjét. Azzal hozakodott elő, hogy a gyilkosságok aránya 47 év óta, Obama idején volt a csúcson. Ez is hamis, hisz az 1980-90-es években magasabb volt. Obama egészségügyi reformjáról azt állította, csak nagyon kevés embert érintett. Pedig az Obamacare-nek köszönhetően 20 millió ember jutott biztosításhoz, míg ha a Trump által támogatott új törvény megvalósul, legalább 23 millióan esnek el tőle a következő tíz évben. Az elnök az Obama-kormányzat nyakába varrta, hogy 122 veszélyes terroristát bocsátottak szabadon Guantánamóról, noha a foglyok közül 113-at még George W. Bush idején engedtek el a börtöntáborból. Rendszeresen állítja azt is Trump, hogy népszerűségi indexe magasabb, mint Obamáé volt, ez is valótlanság. A példákat hosszan sorolta a New York Times.

Trump eközben a médiát vádolja hamis hírek terjesztésével, aki pedig bírálni merészeli, személyeskedő támadás céltáblája lehet. Megyn Kelly riporternőt azzal gúnyolta, „vér folyik a micsodájából”, azért tett fel neki kemény kérdéseket. Az elmúlt napokban Mika Brzezinskire, az MSNBC műsorvezetőjére tett durva megjegyzést, mondván: „arcfelvarrás után véresen” akart találkozni vele. Hiába próbálják eltántorítani, Trump nem hagy fel az elnökhöz méltatlan Twitter-hadakozással.

Az amerikai nemzeti ünnep, július 4. előestéjén a New Yorker magazin publicistája, David Remnick ezt írta: „Sok rossz elnök volt az amerikai történelemben, de egy sem járatta le ilyen gyorsan az elnöki poszt méltóságát, az országot, s még a nyelvet is, amelyen beszél.”

Visszavont állítások
- James Comey volt FBI-főnökkel folytatott beszélgetéséről hangfelvétel készült - később ezt Trump maga cáfolta.
- Barack Obama nem amerikai állampolgár, vádaskodott évekig. Tavaly szeptemberben visszakozott.
- Börtönbe küldi Hillary Clintont, fenyegetőzött. Győzelme után közölte, sosem gondolta komolyan.
- Kiszárítja a washingtoni „mocsarat”, ígérte, majd elismerte, kampányfogás volt. Korábban támadott lobbistákat, Wall Street-i bankárokat vett be kabinetjébe.



 A Háárec című izraeli napilap a Horthy Miklós megítélése körüli vitával kapcsolatban címlapján közölt cikket vasárnap, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök közelgő magyarországi látogatásával összefüggésben.