Egy dunaújvárosi cég ingyen energiát termelő gép kifejlesztésére nyújtott be pályázatot a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz. A tárca félmilliárd forintnyi, EU-s forrásból származó támogatást ítélt meg a projektnek – derítette ki az Átlátszó.
A kiírás szerint piacorientált kutatás-fejlesztésre lehetett pályázni. Már maga a pályázat címe is elég sokat mond: „Állandó mágnesek között ébredő erők munkavégzését felhasználó mágnes motor kutatása és kifejlesztése”. A Széchenyi 2020 pályázati honlapról időközben eltüntetett projektleírásából egyértelműen kiderült, hogy a gazdaságfejlesztési programokért felelős MAG Zrt. egy olyan eszköz kifejlesztésére és piaci bevezetésére ítélt meg félmilliárd forint támogatást, ami lényegében a semmiből állít elő energiát.
Bár a pályázat simán átment a magyar irányítóhatóságon, valami időközben mégis félremehetett: a prototípus a támogatott cég szerint elkészült, de egyelőre nem látta senki, és semmilyen nyilvános adat nincs róla; a minisztérium viszont kétségbeesetten titkolózik, végül a projekt is eltűnt a kormány pályázati portáljáról.
Amikor még látható volt a projekt adatlapja, akkor a projekt-előrehaladás tavaly áprilisig összesen több mint 410 millió volt a GOP-os uniós pályázati konstrukciók gazdája, a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint. Ellenben a projekt sikeres lezárását bejelentő tavaly novemberi sajtóközleményben a támogatott, a Halna-Duna Kft. azt írta, hogy a fejlesztéshez 247 millió forint támogatást kapott.
A berendezésre korábban szabadalmi oltalmat is megpróbáltak bejegyeztetni, de a próbálkozás nem járt sikerrel.
Az Átlátszót elsősorban az érdekelte, hogyan fordulhatott elő a mai magyarországi pályázati rendszerben, hogy valaki egy nyilvánvaló fantazmagóriára félmilliárd forint támogatást nyer. A minisztérium egy hónapi után megküldte a pályázati anyagokat, de abból minden, a projekt érdemére, a mágnesmotorra vonatkozó információt eltüntetett.
A beruházás méltó tagja az értelmetlen közpénz-pazarlás egyre bővülő sorának
Súlyos visszaélések történhettek a támogatás megítélése során, ezért a Közérdekvédelmi Központ nevében Jávor Benedek, európai parlamenti képviselő vizsgálatot kért az Európai Csalás Elleni Hivataltól és az Európai Bizottságtól. ,,A beruházás méltó tagja az értelmetlen közpénz-pazarlás egyre bővülő sorának, mint például a bodrogkeresztúri 40 centiméteres kilátó, a berettyóújfalui sík bobpálya, az értelmetlen és balesetveszélyes Tisza-tavi biciklis kilátó és a tucatjával felépített szellemfürdők" - áll a Párbeszéd közleményében.
Mindössze 40 centiméteres kilátó épült 2009-ben Bodrogkeresztúron, megépítésére 39 millió forintot nyert az önkormányzat. Az alpolgármester elismerte, hogy az építmény egy kicsit alacsony lett, de azt mondta, hogy a pénzből, csak ennyire futotta.
Berettyóújfalun 500 milliós uniós pénzből megépült az alföldi bobpálya, amely lejtőhiányában elektromos bobokkal biztosítja a száguldást.
A Tiszafüreden sikerült 500 milliós uniós pénzből a város szélére építeni egy olyan kerékpáros kilátót a Tisza-tó mellé, amiről nemhogy a tavat nem lehet látni, de a nyáron egy időre még a bringásokat is letiltották a felhajtóról a balesetveszély miatt.