Tarantino kedvenc színésznője, Uma Thurman veszi át a pályáját elismerő Az Elnök Díját, s ügyesen csinálja. A versenyprogramjai ugyan jobbára alig ismert neveket kínálnak, de melléjük mindig prezentálnak a szervezők szívdobogtató világsztárokat a minden vetítést dugig megtöltő közönségnek. A nyitógála óriási protokolláris körítéssel zajlik: nem csak Havel elnök idején, most sincs nyitás az államelnök és a legmagasabb kulturális vezetők nélkül. Úgy, ahogy illik egy országhoz, ahol nem feltétlenül a szotyiköpködős foci jelenti a milliárdokkal megkent legfőbb értéket.
Az indulást most a Ponyvaregény, és a Kill Bill máig fényes csillaga, Uma Thurman emeli rendkívülivé, de eljön Hollywood legfrissebb sztárja, Az öreg város főszerepéért idén Oscar-díjas Casey Affleck is. Ugyancsak elnöki díjat vesz át, ráadásul bemutatja legújabb filmjét, A Ghost Storyt. (Igazi, fehérlepedős kísértetről van szó!) Eljön a brit film óriása, Ken Loach is, kap egy életműdíjat s személyesen vesz részt néhány filmje vetítésén. A záró gálán Jeremy Renner, Hollywood egyik megbízható akcióhőse lesz az aduász, aki legfrissebb filmjét, a Wind Rivert kíséri, ő is kap egy elnöki díjat.
A három éven át sorozatban sikeres magyar filmesekért idén nincs módunk szurkolni. Szász János A nagy füzet, Pálfi György Szabadesés és Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című filmje a legnagyobb díjakat hozták el Karlovy Varyból, ám idén nincs magyar film versenyben. Egyetlenként Mundruczó Kornél nemrég Cannes-ban indult munkája, a Jupiter holdja képviseli színeinket, egy fesztivál-sikerekből válogatott szekcióban remek nevekkel együtt fut majd a programban. Vele Michael Haneke, Francois Ozon, Fatih Akim, Sofia Coppola legfrissebb rendezése emeli a Horisons szekció fényét.
A 12 filmes versenyprogram legismertebb neve Borisz Hlebnyikov orosz rendezőé, aki nemzetközi ismertségét Koktebel című filmjével vívta ki. Most az Aritmia című munkája egy orvos házaspár kapcsolatának szétesésében a mai orosz élet aritmiás jellegét mutatja fel. George Ovashvili grúz rendező neve nálunk ismerősen cseng, Kukorica sziget című filmjével pár éve Kristály Glóbuszt nyert, s ebben Ragályi Elemér operatőr döbbenetes felvételeinek meghatározó szerepe volt. Khibula című új munkájában a birodalom szétesése után egy újonnan született állam elnökének meghökkentő történetét meséli el.
Jó pár meglepetés is várható a július 8-i díjkiosztóig. A dokumentumfilmek versenyében például a Daliborka szerint a világ című cseh-szlovák-lengyel-brit koprodukció rajzol kemény képet napjaink egy neonáci figurájáról, aki megtévesztően simul a „rendes, hétköznapi emberek” sorába. Bemutatkozik az első cseh online thriller is – mozivásznon. A filmet és online-tévét házasító (világszerte divatos) műfaj debütáló cseh változata marihuána termesztő bűnözők kalandjait meséli. És igazi szenzációként: a világ filmművészetének japán óriása, Mizogucsi Kendzsi tíz alapfilmje lesz jelen a fesztiválon, többségükben feledhetetlen 35 mm-es formátumban.