Silvio Berlusconi;Berlusconi;

Silvio Berlusconi FOTÓ: Marco Luzzani/Getty Images

- Szárnyal Berlusconi

Váratlan eredmény született a részleges olasz önkormányzati választáson: a jobbközép egy sor városban győzedelmeskedett.

Már az első forduló is tartogatott váratlan történéseket, hiszen bár sok felmérés azt mutatta, hogy országosan az Öt Csillag Mozgalom (M5S) a legnépszerűbb párt, az eredményeken ez messze nem tükröződött. Ezúttal azonban még nagyobb volt a meghökkenés, miután Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia (FI) végzett az élen, 30 százalékos szavazati aránnyal. Ez azért váratlan, mert felmérések szerint a jobboldali politikai erő irodától függően 11,5-14,1 százalékon áll a közvélemény-kutatásokban. Súlyos vereséget szenvedett Matteo Renzi volt miniszteterelnök Demokrata Pártja (PD). A politikai erő még Genovában is kikapott, pedig az észak-olasz város a baloldal fellegvárának számít. Ez óriási pofon Renziéknek, hiszen a várost a második világháború vége óta folyamatosan a baloldal irányította. Ehhez képest most a középjobb politikus, Marco Bucci a szavazatok 55 százalékát szerezte meg. Más baloldali bástyák is elestek, így a Genova kistestvérének is nevezett La Spezia, Pistoia, illetve Sesto San Giovanni. Ez utóbbi, Milánó elővárosa, annyira baloldali bástya, hogy sokan „Itália Sztálingrádjának” nevezték.

Az összesen 22 tartományi székhely közül, ahol vasárnap választottak, 16 került a jobbközép kezére. Mindössze hatban diadalmaskodtak baloldali jelöltek. Eddig 15:7 volt a baloldal havára. Grillo pártjának csak epizódszerep jutott a második fordulóban, a párt csak kisebb településeken tudott győzni.

A voksolás nagy vesztese mindenképpen Renzi. Bár a volt miniszterelnök egy hónapja még a szeptemberi előrehozott választás lehetőségét is megemlítette, nyilvánvalóvá vált, hogy egy előrehozott választás hatalmas rizikó lenne a párt számára. Renzi azzal próbálta csökkenteni a voksolás jelentőségét, hogy úgy fogalmazott: az önkormányzati választás nem hasonlítható a parlamentihez. Ez nyilvánvalóan igaz is, de az is, hogy a kormányzó PD népszerűségét nagyon megtépázták a belső viták.

A sokszor leírt Silvio Berlusconi viszont tényleg visszatért. Pedig aligha fogadott volna bárki is arra, hogy a 80 éves politikus valaha is képes lesz ismét számottevő tényezővé válni az olasz belpolitikában. Renato Brunetta, a Forza Italia képviselőházi frakcióvezetője szerint a „változás szele” fújdogál hazájában. Berlusconiék egyébként több településen a jobboldali radikális, bevándorlás-ellenes Északi Ligával szövetkeztek.

Bírálták a Bizottságot
Német politikusok élesen bíráltál az Európai Bizottságot amiatt, mert áldását adta az olasz mentőcsomagra. „Ezzel a döntésével tetszhalottá nyilvánították a bankuniót” - vélekedett a keresztényszocialista Markus Ferber, az Európai Parlament gazdasági bizottságának elnöke. Vasárnap este jelentették be, hogy az olasz kormány 17 milliárd eurót bocsát a két csődbe került pénzintézet, a Banca Popolare di Vicenza és a Banca Veneto megsegítésére.
Az Európai Központi Bank pénteken azt közölte, hogy az évek óta súlyos csődtömeget felhalmozott pénzintézeteknek nincs jövőjük, ezért az olasz jog szerinti csődeljárást kell indítani velük szemben. A két bank egy része a második legnagyobb olasz pénzintézethez, az Intesa Sanpaolóhoz kerül. Erre a kormányzat ötmilliárd eurót bocsát rendelkezésre – közölte Pier Carlo Padoan pénzügyminiszter. A veszteséget egy „rossz bankhoz” irányítják. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az adófizetők állják a veszteséget.