Ahogy lapunk is megírta az Államadósság-kezelő Központ hivatalos válasza alapján, a becsültnél is sokkal nagyobb veszteség érhette az államot a letelepedési kötvények kamatai miatt. Demeter Márta független országgyűlési képviselő közérdekűadat-igényléssel fordult a Nemzetgazdasági Minisztérium alá tartozó állami szervezethez. A Magyar Nemzet szerint a válaszból kiderül, hogy a kötvényprogram kezdete óta a magyar adófizetőket 1,2 milliárd forintos kár érte. Ebben azonban nincsenek benne az idei adatok, így az állam akár 13 milliárd forinttal is több kamatot fizethetett ki, mintha a szokásos piaci finanszírozást választotta volna.
A letelepedésikötvény-konstrukció 2013-ban és 2014-ben még nyereséges volt, mivel a piacinál alacsonyabb kamatot fizetett az állam a papírok után. 2015-re azonban a piaci kamatok megfeleződtek, onnantól bukott a bizniszen a költségvetés. Jelenleg is több mint ezer ember vár arra, hogy elbírálják vásárlási szándékát, a program így milliárdos mínuszban zárhat.
A Magyar Nemzet újságírója is arról beszélt, hogy a letelepedési kötvények forgalmazói százszor akkora haszonra tesznek szerint, mint a normális állampapírokat értékesítő átlagos piaci szereplők, akiket a kormány egyébként jellemzően démonizálni szokott.
„Mindenhol ugyanazokat a neveket hallottuk vissza: Habony Árpád, Habony Árpád, Rogán Antal, Rogán Antal. Sőt, még Orbán Viktor is személyesen győzködte az egyik ügynököt, hogy a magyar kormány most csak szünetelteti ezt az egész konstrukciót, és a választás után újranyitja” – folytatta Wiedemann.
A Célpont megkérdezte erről a kormányfőt. A beszélgetést szó szerint idézzük:
– Miniszterelnök úr egy nagyon gyors kérdést megenged? Meg tudja azt ígérni, hogy a letelepedési kötvényeket nem vezetik vissza a választás után?
– Van rá egy szabály. Döntés van róla.
– De bármikor visszavonható.
– Döntés van róla.
– Akkor nem? Ezt vehetjük nemnek, miniszterelnök úr?
– Döntés van róla.
A Hír TV megjegyzi, hogy a parlament által felkent közvetítő cégek minden ügyfélen 25-30 millió forintot keresnek. 19 ezren jegyezték eddig a papírokat, a haszon tehát százmilliárdokban mérhető.