Az olasz katasztrófavédelem szombat éjszaka, vasárnap reggel heves viharokat jelzett az észak-nyugati Lombardia, Piemonte és Valle d'Aosta, valamint az észak-keleti Friuli-Venezia Giulia és Emilia-Romagna tartományokban gyakori villámlással, széllökéssel- írja az MTI.
Ez sem segít azonban a szárazság okozta vízhiányon, amely mintegy 16 millió olasz lakta térséget érint már. A római kormány katasztrófasújtotta övezetnek nyilvánította az Emilia-Romagna területén található Prato és Piecenza térségét, de kritikus a helyzet többek között Toscánában, Umbriában, Szicíliában és Szardínián is. A főváros Róma környékén 72 városban korlátozták a vízfogyasztást. Római főpolgármesteri hivatala bejelentette, hogy szükség esetén elzárják a főváros utcai kútjait, és esetleg a szökőkutak vízét is.
A Coldiretti olasz termelői szövetség adatai szerint a vízhiány okozta szárazság az olaszországi termőföldek mintegy kétharmadát sújtja, és egy milliárd euró kárt okozhat ha két héten belül nem érkezik csapadék. Megjegyezték, hogy nem viharokra, hanem tartós esőre van szükség. A rendkívüli vízhiányt a tavaly ősztől lehullott csapadék alacsony mennyisége, a hőség, valamint a megnövekedett vízfogyasztás okozza. A Coldiretti szerint 20 milliárd köbméter víz hiányzik egész Olaszországban. A szövetség hangsúlyozta, hogy tavasz óta tudni lehetett, hogy a nyár beköszöntével súlyos szárazság várható, a római környezetvédelmi minisztérium mégsem hozott megfelelő intézkedéseket a vízkészletek biztosítása érdekében.
Juhász Árpád geológus szerint Magyarország a vízellátás szempontjából szerencsés helyzetben van. A szakértő ezt az olaszországi helyzet kapcsán mondta, Itáliában a tartós hőség egyre nagyobb gondot jelent, a vízhiány okozta szárazság már a termőterület kétharmadát sújtja.
A szakember megjegyezte, hogy a mediterrán térség vízellátása mindig problémás volt, mivel a telek csapadékosak, a nyarak pedig forróak és szárazak. Új jelenségként akár rövid idő alatt hatalmas mennyiségű csapadék hullik, de csak "maroknyi" területre. Ráadásul a hatalmas demográfiai robbanással párhuzamosan a természeti kincsek, köztük az ivóvíz mennyisége csökkent.
Juhász Árpád ugyanakkor kiemelte: Magyarországon is vannak aszályos időszakok, de az ivóvízellátással nem lesz gond. Ráadásul Budapesten, a szigeteken és a partokon kavicsokon átszűrt víz olyan minőségű, hogy alig van szükség további tisztításra.