Kilencvenhét ország 708 diákja vehette át mester- és doktori diplomáját, valamint egyéb képzésekről szóló oklevelét a Közép-európai Egyetem (CEU) 26. diplomaosztó ünnepségén tegnap a Művészetek Palotájában. Az egyetem az ünnepségen átadta a CEU Nyílt Társadalom díjat a korábbi német elnöknek, Joachim Gaucknak, az emberi jogok hősies védelmében és a szabad társadalmak szolgálatában kifejtett munkásságának elismeréséül.
A CEU emellett posztumusz tiszteletbeli doktorátust adományozott a jog- és politikatudós Wiktor Osiatynskinak, aki több mint húsz éven át rendületlenül támogatta a CEU ügyét. Michael Ignatieff, a CEU rektora Gauck méltatásában úgy fogalmazott: az egykori keletnémet lelkész, az NDK titkosszolgálati múltjának feldolgozója példaképe mindannak, amit a CEU elveiként vall. A volt német államfő meghatottan köszönte meg a díjat, részint a kitüntetés mögött álló elvek, másrészt a korábbi díjazottak miatt. Rátérve az elismerés helyszínére, kijelentette: Magyarország liberális, demokratikus tradíciójának része 1956. A forradalmat letörték ugyan, de a szabadság iránti vágyat a magyarok magukban tartották. Bátrabbak voltak, mint mi, keletnémetek – tette hozzá. 1989 nyarán Magyarország ismét elöl járt a szabadság kivívásában, mondta, majd áttért Soros György történetére, ismertette gyerekkorát, szökését a nácizmus elől, majd azt, hogyan segítette a Varsói Szerződés alatt élők demokratikus átmenetét. Magyarország polgárai voltak azok, akik kiharcolták szabadságukat, és most sokan közülük úgy érzik, ez a szabadság veszélybe került – mondta Gauck. A kivívott szabadságot élvezzük és tartsuk fenn együtt – kérte.
Szerinte a liberális demokrácia nem tökéletes, de ez az egyetlen, amely a szabadságot garantálja. Gauck külön kiemelte a civil társadalom fontosságát. A liberális demokráciáknak van még érvényes ajánlata a jövőnek szemben az ellenük fellépő rendszerekkel – mondta Gauck, s arra kérte a diákságot, hogy a díjban megjelölt célokért küzdjenek pályájuk során.