munkavállalók;EU-csúcs;Orbán;

 MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

- Orbán az EU-csúcson - "Férfiasan kezdődött a barátság Macronnal"

A nyugatra kiküldött közép-európai munkavállalók jogi státusának kérdését tekintve az álláspontok nincsenek közel egymáshoz, de a távolság nem áthidalhatatlan - az MTI tudósítása szerint ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben, az uniós tagállamok állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozóját követően tartott sajtótájékoztatóján.

A miniszterelnök tájékoztatása szerint a visegrádi országok vezetői  megvitatták a külföldi munkavállalókkal kapcsolatos véleményeket Emmanuel Macron francia elnökkel, és arra a következtésre jutottak, hogy megállapodásra lehet jutni ezekben a feszültségeket keltő kérdésekben.

Tekintettel az előző napi pengelváltásra - érdekesnek ígérkezett, hogy a találkozó milyen hangulatban zajlott. Orbán Viktor elmondása szerint férfiasan kezdődött a barátságuk az új francia államfővel, akivel abban egyeztek meg, hogy az együttműködés alapja a kölcsönös tisztelet kell legyen.
Az ügyben Emmanuel Macron inkább a "közös asztalt" emelte ki, ami körül ülnek az európai vezetők. Olyan nincs, hogy nyilvánosan elítélünk valamit, amit nem tisztáztunk. De amikor négyszemközt megállapítottuk, hogy olyanok a nézeteltérések, hogy azok nem férnek össze azzal az irányvonallal, amit szerintünk képviselni kell, akkor azt nyilvánosan is ki kell mondani ... Folytatni fogom ezt a módszert, az őszinte kétoldalú megbeszéléseket, amelyekben nyilvánosan is vállalom a nézeteltéréseket - hangsúlyozta, majd hozzátette: Mindez nem zárja ki a közös munkát, hiszen mindannyian közös asztal körül ülünk.

Az uniós csúcstalálkozó témáival kapcsolatban Orbán Viktor elmondta, az európai belbiztonsággal kapcsolatban az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörírő Európai Tanács kiemelte, a terrorizmus elleni küzdelem eredményessége céljából az internetiparban tevékenykedő partnerekkel fokozni kell az együttműködést. Az uniós vezetők egyúttal megerősítették elkötelezettségüket a párizsi klímaegyezmény és a vállalt feladatok maradéktalan teljesítése mellett.

A magyar kormányfő - mint elmondta - a brüsszeli csúcs legnagyobb eredményének azt tartja, hogy az EU védelmi dimenziójának erősítése kapcsán teljes volt az egyetértés volt, minden tagállam részt kíván venni a kialakuló rendszerben. Szerinte, ha lesz egyszer európai hadsereg, akkor a mostani csúcstalálkozót írják majd be kiindulópontként a történelemkönyvekbe. A verbális alapon ezidáig is meglehetősen militáns retorikát használó Orbán fontosnak nevezte, hogy a kontinens gazdasági és politikai erejét katonai erővel is alá lehessen támasztani.

Ahol pedig nem látszik semmiféle híd

Nincs előrelépés a menekültek tagállamok közötti elosztásának ügyében - értékelt a német kancellár az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek pénteken véget ért kétnapos brüsszeli tanácskozása után Emmanuel Macron francia államfővel közösen tartott tájékoztatóján. Angela Merkel elmondta, hogy a menekültek elosztásáról tovább kell beszélni, mert fontos kérdés, és érinti a tagállamok közötti szolidaritás ügyét. Miután azonban világos volt, hogy ezen a területen nem lehet előrelépni, a mostani csúcson nem fordítottak sok időt erre.  A következő soros uniós elnök, Észtország és a többi balti állam példája azonban azt mutatja, hogy kelet-európai országokban is van hajlandóság a szolidaritásra - tette hozzá, majd Merkel megfogalmazta az óhaját: jó lenne, ha valamennyi tagállamot ez a hozzáállás jellemezné, de ez eltart még egy darabig.  Jelezte azt is, hogy továbbra is napirenden kell tartani az ügyet. Nem fogom abbahagyni, továbbra is beszélni fogok erről - szögezte le Angela Merkel.

Macron: francia-német együttműködés nélkül nem halad előre az EU

Szoros francia-német együttműködés nélkül nem lehet előmozdítani az Európai Unió ügyeit - a francia államfő ezt emelte ki a Merkel kancellárral tartott közös sajtótájékoztatón. A kétnapos tanácskozást záró rendhagyó kettős sajtótájékoztatón Emmanuel Macron hangsúlyozta, hogy a francia-német "szimbiózis" elengedhetetlen előfeltétel az EU gondjainak megoldásához. A két ország elkötelezett az uniós integráció motorjaként számon tartott együttműködésük erősítése mellett. Párizs és Berlin ezentúl kéz a kézben dolgozik majd, és megtalálja a közös hangot, mert csak így lehet választ adni az egész EU előtt álló kihívásokra. A  francia államfő elmondta, hogy terveznek egy menetrendet, amely az EU fejlesztésének következő tíz évéről szól. 

Horthyzás és "lepapírozás"

Nem veszek részt a történelemmel kapcsolatos vitákban - jelentette ki Orbán, amikor a sajtótájékoztatón a kisebbfajta vihart kavart Horthy-méltatásra kérdeztek rá az újságírók. Ettől függetlenül, annyit azért mondott, hogy szerinte nem lehet az adott korszak érdemeit a szerint felosztani, hogy ki tetszik az embernek és ki nem. (A miniszterelnök szerdán Budapesten a megújult Klebelsberg-kastély ünnepélyes átadásán elmondott beszédében Horthy Miklóst kivételes államférfinak nevezte)  

A brüsszeli sajtótájékoztatón a miniszterelnök édesapja cégeinek állami megrendelései felől is érdeklődtek, amire Orbán a szokásos "lepapírozós" választ adta, miszerint:  Magyarországon a mindenkori törvényeket pontosan betartva működik minden európai uniós döntés. A törvények világosan rendelkeznek arra nézve, hogy ki mit tehet. A törvényeket be kell tartani - mondta, majd leszögezte:  édesapjának cégei állami megrendeléseket nem teljesítenek.

(olvasnivaló: Tovább gyarapodik az Orbán-család cégbirodalma )



Leszakadt egy húsz méter magas fa vastag ága a péntek kora délutáni viharban egy győri hotel udvarában, két ember megsérült, őket a mentők kórházba vitték.