;

Európai Bizottság;nukleáris biztonság;Országos Atomenergia Hivatal;OAH;atomtörvény;

Illusztráció: Molnár Ádám/Népszava

- Csendben visszakapta jogait a nukleáris hatóság

Visszavonulót fújt a kormány: a szezon utolsó parlamenti hetén a kormánytöbbség a feltűnést kerülve módosította az atomtörvényt, visszaadva az Atomenergia Hivatalnak az atomlétesítmények engedélyezésével kapcsolatos korábbi jogköreit. A furcsa jogszabályváltoztatást az Európai Bizottság kényszerítette ki egy magyar EP-képviselő fellépése nyomán.

Az Orbán-kabinet 2016 decemberében megváltoztatta az atomtörvényt, elvonva az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) legfontosabb jogosítványait. Korábban az OAH teljes szakmai önállóságot élvezett a nukleáris létesítmények engedélyezésében, a decemberi törvénymódosítás viszont lehetővé tette, hogy a kormány rendelettel, vagyis bírósági úton meg nem támadható politikai döntéssel felülírja a hivatal hatósági határozatait.

Az Európában példa nélküli – a feltételezések szerint a máris jelentős késésben lévő paksi bővítés engedélyezésének felgyorsítását és „testre szabhatóságát” szolgáló lépés hatalmas hullámokat vert: a hazai szakmai szervezetek és ellenzéki pártok elítélték, az Európai Bizottság pedig Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselőjének beadványa nyomán vizsgálni kezdte a jogszabályt (a Bizottságnak az uniós jog szerint jelentős jogosítványai vannak a nukleáris biztonság garantálása terén). Az ügy európai léptékkel nézve villámgyorsan eljutott a kötelezettségszegési eljárás előszobáját jelentő figyelmeztető levél kiküldéséig

Ahogyan a Népszava idén május elején beszámolt róla, a brüsszeli testület osztotta Jávor jogi álláspontját, és kezdettől úgy tárgyalt a kormánnyal, hogy nyilvánvalóvá tette: a vitatott, az európai nukleáris biztonságot súlyosan veszélyeztető törvénymódosítást vissza kell vonni, a Bizottság pedig figyelemmel fogja kísérni a végrehajtási rendeletek elkészítését és alkalmazását is (amire szintén ritkán akad példa az uniós gyakorlattal). Most a kormány visszavonta a változtatást, helyreállítva az OAH engedélyezési autonómiáját, amit Jávor is jó iránynak tart.

A politikus szerint ugyanakkor megdöbbentő, hogy egy ilyen, a magyar állampolgárok biztonságát veszélyeztető és az európai írott joggal ellentétes rendelkezés csont nélkül átment a magyar törvényhozáson, ami nem csak a kormányzati szándékok tisztaságával szemben ébreszt kételyeket, hanem a jövőre nézve is aggályokat vet föl azzal kapcsolatban, hogy amikor a politikai és a pénzügyi szempontok szembekerülnek egymással, az Orbán-kabinet vajon melyiket fogja választani.

Az LMP közleménye.