A miniszterelnök a magyar újságíróknak adott interjújában jelezte: miután szerinte a migránsok elosztásának kérdésében sosem lesz egyetértés, azokon a témákon kell munkálkodni a csúcstalálkozón, amelyekben a tagországok egyetértésre juthatnak. Ilyen a közös uniós határok védelméről elfogadandó nyilatkozat, amely a migráció külső dimenzióira összpontosít, azaz arra, hogyan akadályozza meg az unió, hogy olyanok jöjjenek Európába, akiket nem szeretne itt látni - mondta miniszterelnök.
Orbán Viktor nem hagyta szó nélkül Emmanuel Macron több európai napilapban megjelent csütörtöki interjúját, a francia elnök belépője nem túl biztató - mondta, szerinte ugyanis Macron belerúgott a közép-európai országokba, és ez nem barátságos gesztus. Ez itt nem szokás, de majd ő is kiismeri magát - tette hozzá a miniszterelnök némiképp leereszkedő, vállonveregtős hangnemben.
Macron nyolc európai lapban - Le Figaro, El País, Süddeutsche Zeitung, Corriere della Sera, Le Soir, Le Temps, The Guardian, Gazeta Wyborcza - megjelent csütörtöki interjúban egyebek között azt mondta: Amikor ma egyes kelet-európai politikusokat hallok, azt látom, hogy elárulják Európát. Úgy döntenek, hogy lemondanak az alapelvekről, és hátat fordítanak Európának. Ez cinikus hozzáállás ez EU-hoz, amely szerintük pénzosztására való, anélkül, hogy tiszteletben kellene tartani az értékeit.
Csütörtök délután tehát megkezdődött az uniós tagországok állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója, a megnyitást követően Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével egyeztetnek az uniós vezetők, akik az első munkaülésen a belső biztonsággal, a terrorizmus elleni küzdelemmel és a védelemmel foglalkoznak majd. Ezután munkavacsora következik, amelyen előbb Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő ismerteti a minszki megállapodások végrehajtásának állását az ukrán válság kapcsán, majd Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke beszámol a közelmúltban tartott találkozóiról Donald Trump amerikai és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel.
Fontosabb az Európai Unió huszonhét bennmaradó tagállamának közös jövője az Egyesült Királysággal folytatott kiválási tárgyalásoknál, ennek kell lennie a figyelem középpontjában - jelentette ki a német kancellár a brüsszeli csúcs előtt. Olyan időszakban kerül sor erre a tanácskozásra, amikor a tagállamok mindegyikében növekszik a gazdaság - hívta fel a figyelmet Merkel, hozzátéve: Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy az emberek érezzék a változást a munkahelyteremtés és a biztonság terén egyaránt.
A vacsora végén Theresa May brit miniszterelnök tájékoztatást ad kormánya szándékairól a Brexit folyamatával kapcsolatban. Ezt követően pedig még rövid tanácskozást folytatnak - már az Egyesült Királyság nélkül - a huszonhét bennmaradó tagállam vezetői, és a tervek szerint megállapodnak a jelenleg Londonban működő uniós ügynökségek új helyszínének kiválasztására szolgáló eljárásról.
A menedékjog, miként a szolidaritás is az európai alapértékek részét képezi, ami azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene határozottan fellépni az illegális bevándorlással szemben - jelentette ki az Európai Parlament (EP) elnöke Brüsszelben csütörtökön, az európai uniós tagállamok kétnapos csúcstalálkozóján. Antonio Tajani hangsúlyozta, hogy a jelenlegi tehermegosztási rendszer megbukott, ezért késedelem nélkül határozni kell a menedékjog reformjáról, ugyanis a jelenlegi szabályok értelmében az első belépés szerinti néhány országnak kell foglalkoznia a kérelmek legnagyobb részével. Igazságtalan, hogy egyedül rájuk hagyjuk ennek felelősségét a földközi-tengeri térség ellenőrzése és a tengeri mentési műveletek mellett - fogalmazott. Reformokra van szükség a menedékkérők azon országokból történő automatikus és szolidáris újraelosztása érdekében is, amelyekben túl sok kérelmet nyújtanak be, de annak érdekében is, hogy az Európai Unió teljes területén egységesítsék a menedékjoghoz való jutás kritériumait.
Az úgynevezett "szuverenisták" receptje, a bezárkózás saját nemzeti határaik közé, káros és ellenkező hatást vált ki - hangsúlyozta az uniós biztos. A valódi biztonság azon múlik, hogy képesek legyünk együttműködni egymással, megbízni egymásban, hogy megosszuk az információt és a technológiákat, megvalósítsuk a bevált gyakorlatok cseréjét, és összehangoljuk az európai hírszerzési ügynökségek és az unión kívüli országok munkáját - szögezte le az EP elnöke
A pénteki munkaülés az Európai Központi Bankot vezető Mario Draghi beszámolójával kezdődik, majd rátérnek a kereskedelmi és a migrációval kapcsolatos kérdésekre. Szakértők szerint az ülésen az uniós vezetők hangsúlyozottan támogatásukról fogják biztosítani az éghajlatváltozás elleni küzdelmet és a szabadkereskedelmet, ami üzenetértékű lehet a protekcionista kereskedelempolitikát pártoló és a párizsi klímaegyezményt felmondó új amerikai kormányzat számára.